We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Doğan Kuban’dan İstanbul dersleri

35 0 0
24.09.2021

Türkiye’nin daha vizyoner olduğu yıllarda İstanbul’da belediyenin isteğiyle geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden mimar Doğan Kuban’dan “İstanbul Koruma Planı” yapması isteniyor. Aynı zamanda Koruma Kurulu başkanlığı da yapan Kuban planı hazırlıyor, ama tipik bir Türkiye klasiği olarak 1970 yılında iyi niyetle yola çıkılsa da o plan sonradan kayboluyor. Hayatının son günlerine kadar İstanbul’u bekleyen tehlikelere karşı yüksek sesle uyarı yapan Kuban’ı dün de dinlemediler, bundan sonra da dinleyecekler mi bilmiyorum. Ondan elimize kalan son belge Ceren Çıplak’ın Türk mimarisinde “Üç Doğan’lar” olarak bilinen Kuban, Tekeli ve Hasol’la yaptığı uzun söyleşiden oluşan “Mimar Doğan’lar” kitabı. Bu kitabı 95 yaşında bu dünyaya veda etmeden önce ömrünü İstanbul’a vermiş ustaların gelecek kuşaklara öğütleri olarak da okumak mümkün.

Peki bir gün bir belediye başkanı bu kitabı bulup okur mu, hiç zannetmiyorum. Kuban’ın İstanbul’u kurtarma planının da yeniden bulunacağından umudum yok. Bugün yarın anmalar da biter, ne kadar kıymetli bir mimar olduğuna dair bugünlerde söylenen sözler de unutulur. İstanbul da aynı kaotik yapısıyla devam eder. Ama Kuban’ın hiç değilse tek bir uyarısını ciddiye almak gerekiyor onu anarken: Bu işin böyle gitmeyeceğini, mutlaka bir gün İstanbul’un yok olacağını sesi çıktığı kadar haykırıyordu.

ÖNCELİKLE NÜFUS AZALTILMALI

Kuban dünyada hiçbir büyük şehrin nüfusunu artırmadığına dikkat çekiyor öncelikle. Oysa İstanbul şimdi 20 milyonluk nüfusuyla Türkiye’nin dörtte birini barındırıyor. Büyük şehir olmasına rağmen de hala elektrikler kesiliyor, su akmıyor, trafikte yarım saatlik yolu iki saatte........

© Habertürk


Get it on Google Play