We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

European Bank bizi ne kadar seviyor?

10 0 0
15.02.2019

Kalkınmakta olan ülkeleri destekleme projeleri, karşılıksız gibi görünen fonlar, belli süre geri ödemesiz olan krediler. Ticari amaç gütmeyen bankalar, yardım sever aracı kurumlar, çok iyilik sever fonlar, çevreyi ve doğayı bölgelerinin halkından daha fazla seven küresel çevre örgütleri; Greenpeace, WWF ve benzeri yerliler. Hepsi Avrupalı dostlarımızın, Amerikalı müttefikimizin bizler için doğayı, çevreyi düşünerek kalkınmamız ve gelişmemiz için düşündükleri iyilikler. Tabii yerseniz...

Amerika’nın ve Avrupa’nın kendileri dışında başka ülkelerin çevresiyle, kalkınmasıyla, gelişmişliğiyle, demokrasiyle ne kadar ve nasıl ilgilendiği bilenmeyen bir durum değil.

Avrupa’nın ve dünyanın sözde ticari amaç gütmeyen bankaları, bu tarz yatırımlara destek verirken kendi coğrafyalarında uyguladıkları ve uydukları kriterleri Türkiye’de devreye sokarlar mı? Çevre, tarih, ahlaki, insani ve sosyal değerlere mevzu Türkiye veya başka ülke olunca ne kadar dikkat ederler? Etmezler. Siz etmiyorsanız, onlar hiç de etmezler. İşlerini yavaşlatacaksa, hatta olmaza sokacaksa umurlarında bile olmaz. Kriterlerin zaman kaybettirmesini, piyasaya girmelerini geciktirmesini istemezler, istemiyorlar.

Mesela European Bank (Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası -EBRD), ülkemizde yenilenebilir enerji kaynaklarını destekliyor. Projeler hayata geçirilirken kendi kriterlerine bile uyamıyor. Hafta içi İstanbul’da ‘Kurumsal Yönetim Politikaları İstişare Toplantısı’ adı altında halk toplantısı yaptılar. Amaç Anadolu’da destekledikleri yenilenebilir rüzgar (RES) ve jeotermal (JES) gibi enerji santralleri projeler hakkında halkı bilgilendirmek.

İzmir, Adana veya Aydın’ın kırsalında, köylerinde devreye giren veya girecek olan projeler için halk toplantısı İstanbul Levent’te 5 yıldızlı otelde mi yapılır? Böyle bir toplantı bankanın sitesinden duyurulan İngilizce davetle mi olur?

Maksat halkı bilgilendirmek değil ki. Fon sağlanan projeler için gerekli olan bir kriteri üstü kapalı ve itirazlar olmadan gerçekleştirmek amaç olunca böyle bir tablo ortaya çıkıyor. Projelerin gerçekleştiği bölgenin halkı İngilizce daveti nasıl duyacak, anlayacak ve gelip davet katılıp tarlasının dibinde veya arazisinin üstendeki RES veya JES’i anlamaya çalışacak? Ya da kendileri böyle bir imkandan haberdar olup, proje geliştirip RES veya JES kuracak?

Zaten EBRD’nin kendi kriterleri çerçevesinde yapması gereken ‘Halk Toplantısı’na da merkezleri çoğunlukla İstanbul’da olan ve % 99’u RES/JES sektöründeki şirket yetkilileri iştirak etmiş. ‘Halk Toplantısı’nı proje bölgelerinde halka yönelik yapmak yerine İstanbul’da şirketler için yaparsan başka kim katılabilir ki? Zaten halkın haberi olmamış.

Bazen bu toplantılara halkı temsilen Greenpeace, WWF, Tema gibi çevre örgütleri de katılabiliyor. Ama onlar zaten halk adına değil, lobiler ve........

© Habertürk