We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Böyle ilk yardım, kurtarma olur mu?

21 0 0
23.10.2020

Hezarfen Havaalanı’nda meydana gelen eğitim uçağı kazasında yaşanan rezaletleri görmüş olmalısınız. Hadisenin neresinden tutsanız elinizde kalıyor. Her adımı tuhaflıklarla dolu. Tek kişinin kokpitinde olduğu bir eğitim uçağı kaza yaptı, nasıl olduysa televizyonlar da canlı yayın için Türkiye gibi olayı, aksiyonu bol bir ülkede kameraları Hezarfen’e çevirdiler.

Normal zamanda alt yazıyla geçilecek bir haber bir kaç saatliğine Türkiye gündemine oturdu. Ve tüm gerçeklere canlı canlı şahit olduk. İlk yardım ve kurtarma operasyonundaki tuhaflıklar yaşandı. Kaza Kırım Heyeti inceleme yapmadan, kazanın neticesi resmi makamlarca ilanı edildi. Kaza yapan uçak el yordamıyla ve yetkililer olmadan yerinden çıkarıldı. Bir kazayla böyle müdahale edilirse bu tür kazaların sonu gelmez.

Eğitim uçağı düşüyor, ama hadise mahalline lastik tekerlekli kara aracı gönderiliyor. Adı üzerinde uçak. Üstelik eğitim uçağı. Karayoluyla ulaşılabilecek bir noktaya düşme ihtimali ne olabilir? Yüzde 10 bile değil. Prosedürler gereği ilk önce kara ambülans olay mahalline gönderiliyor. Canlı yayında görüldüğü üzere kara ambülans başarılı olamayınca havadan yardım devreye giriyor.

Pilot yetiştirmek üzere kullanılan bir uçakla, pilot olmak için çalışan bir uçucu adayı ikinci solo, yalnız uçuşunu yapmak için havalanıyor. Pisti terk etmesinin akabinde sorun yaşıyor ve uçağı piste varamadan meydana yakın bir yere düşüyor. Ancak acil yardım ve kurtarmada, aracı yerinden çıkarmada sergilenenler, kaydettiğimiz gelişmeler Türkiye gerçeğiyle uyuşmuyor.

Şöyle düşünün; Yaklaşık 500 adet yolcu uçağı filosu olan, 100’den fazla iş jetine sahip olan bir ülkede bir hava aracı kazasına böyle mi müdahale edilir?

Eğitim uçağı dahil diğer tüm hava araçlarının hangisi karayoluyla ulaşabilecek yerlere düşüyor, buralara yakın yerlerde kaza yapıyor ki ilk yardım olarak karayoluyla ambulans gönderiliyor. Hava ambulansı, havadan kurtarma ve yardım ekibi göndermeyi halen daha becermiyorsak çok büyük ayıp.

Eğitim uçakları sadece Türkiye’de değil yurtdışında da arası sıra kaza haberleriyle gündeme gelir. Süzülerek tarlaya, dağa, bayıra, göle, denize inerler. Ölümcül hadiseler az olmakla birlikte kazalar oluyor. Eğitimde kaza oranlarını azaltan, neredeyse hiç yaşanmayacak hale getiren ülke ve uçuş okulları da var. Aslında bu durumun ülkelerin yaptıkları işe verdikleri önemle, denetimle, gelişmişlikleriyle ilgili bir husus........

© Habertürk


Get it on Google Play