We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yatay mimari 50 kat mıdır!

409 1 25
20.11.2018

“Kentlere ihanet ettik. Hata ettik. Bundan sonra dikey yapılaşmaya son vereceğiz.”

Bu sözler iktidarın en yetkili ağzından, Türkiye’nin en büyük iki kentinin belediyelerini yirmi küsur yıldan bu yana yönetenlerin mensubu olduğu partinin en yetkili ağızlarından çıktı.

Kimileri, “Bu bir itiraftır. Sizin yönetiminizde bunlar oldu. Kentleri öldürdünüz şimdi günah çıkartıyorsunuz” diye eleştirdi bu sözleri.

Kimileri ise “Bak işte özeleştiri yapıyorlar. Demek ki, bundan sonra daha dikkatli davranacaklar. Bravo. Kendini eleştirmek bir erdemdir” dediler.

Benim gibi meseleye parti gözlüğüyle bakmayanlar ise “Neyse, bari bundan sonra daha düzgün bir yapılaşmaya gidilecek” diye düşündük.

Kendi adıma söyleyeyim, bu düşüncem bir bilemediniz iki gün sürdü.

Çünkü bu sözler henüz daha söylendiği salonun kubbesinde yankılanırken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Haliç kıyısında yüksek yapılaşmanın önünü açan bir karara imza attı.

Hemen ardından kamu arazilerinin talanı, hukuksuzluğun ve hak yemenin yasallaştırılması anlamına gelen bir “İmar Barışı” rezaleti TBMM’den, hem de hiçbir partinin itirazı olmadan geçti.

Ve “Artık yatay yapılaşacağız” sözleri iktidar partisinin neredeyse mottosu haline gelmiş ve TOKİ Başkanı’na “Yatay yapılaşma tembihi” yapılırken yine bir karar çıktı.

İstanbul Eyüpsultan’da büyük bölümü kamu mülkiyetinde olan bir arazi, hem de oldukça büyük arazi imara açıldı.

Açıldı ama ne açılmak.

Daha önce 37 kat yükseklik sınırı ile imara açılmış olan bu arazinin imar planı mahkeme tarafından iptal edilmişti.

Büyükşehir Belediye Meclisi, mahkemenin iptal kararı üzerine imar planında değişiklik yaptı ve araziyi bu kez “32 kat” yükseklik izni ile imara açtı.

Bu........

© Habertürk