We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Trump mı? Biden mı?

17 4 0
03.11.2020

100 milyon Amerikalının posta ile oy kullandığı, milyonların ise seçim sandıklarında oy kullanma sırasına girdiği, 230 bin Amerikan vatandaşının, Covid -19 sebebiyle hayatının kaybettiği ve son dönemlerin en kutuplaşmış ortamında, 2020 ABD Başkanlık seçimleri yapılıyor.

Bu satırlar yazılırken henüz seçim sonucu belli değildi. Bu sebeple aşağıdaki yorumlara bu gözle bakmanızı rica ederim. Aslında seçimin sonucunun ne zaman belli olacağı da bir başka tartışma konusu.

100 milyona yakın posta ile oy kullanıldığı bir ortamda eğer seçim günü sandıklardan çıkan oy pusulaları çok yakın sonuçlar gösterirse ya da Salıncak Eyalet denilen Kuzey Karolina, Pensilvanya, Wisconsin gibi eyaletlerde sandık sonu yakın oy oranları çıkarsa, 100 milyon posta oyunun tek tek sayılacağı günler ya da haftalar bizi bekliyor demektir. Seçim süreci ile ilgili ilk kaos ihtimali burada.

Ayrıca seçim gecesi yani 3 Kasım’ı 4 Kasım’a bağlayan akşam, ortaya çıkan ilk sonuçlara göre şu ana kadar verilen demeçlere bakıldığında Trump’ın kendini Başkan ilan etme ihtimali var. Hatta bu ihtimale karşı Twitter, başkan adaylarından gelecek yanıltıcı olabilecek bu tür tweet’lerin altına uyarı mesajı koyacağını açıkladı. Bu da seçimin sonucu ile ilgili yaşayabileceğimiz ikinci kaos ihtimali.

Şimdi gelelim olası sonuçlara göre, birkaç ana maddede uluslararası arena da yaşanabilecek ya da aynı kalmasını beklediğim bazı konu başlıklarına..

ABD-Avrupa ilişkileri

Trump seçildiği gün, Avrupa’yı hedef tahtasına oturttu. Obama zamanında imzalanmasına ramak kalmış “AB-ABD Serbest Ticaret Anlaşmasını” yırttı, attı. Trump’ı bu da kesmedi ve Avrupa’dan ithal edilen bir çok ürüne extra vergi koyduğunu ilan etti. Avrupa’nın savunma........

© Habertürk


Get it on Google Play