We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Trump ekonomiyi mahvedebilir mi?

192 17 0
11.10.2019

Hafta başından bu yana ABD Başkanı Trump “Sınırları aşarsa Türkiye ekonomisini mahvederim” diye kaç mesaj attı, kaç defa açıklama yaptı sayısını kaçırdım. Muhalifleri tarafından her sıkıştırıldığında bu görüşünü tekrarladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da Trump’ın bu mesajlarını muhalif sesleri yatıştırma amaçlı olduğunu ifade etti. Üstadımız Ege Cansen de “Trump Türkiye dostudur” diye başlık attı. Bu görüşleri aynen paylaşıyorum, toz duman arasında gerçeği kaybetmeyelim.

-Trump Türkiye’ye destek veren ABD’deki tek kanaldır. Bunun yanına başka kanalların eklenmesi ve güçlendirilmesi gerekiyor. Eğer Türkiye’yi savunmakta Trump yalnız kalmasaydı o açıklamaları yapmak durumunda kalmazdı diye tahmin ediyorum.

-Ancak nedeni ne olursa olsun Trump’ın açıklamaları ölçüsüz, diplomatik kurallara ters ve incitici. Bu nedenledir ki Türkiye’de çok tepki çekti. Bu kadar Türkiye yanlısı kararlara imza atıp da, aynı ülkeden bunca eleştiri alan ve sevilmeyen başka bir lideri de bilmiyorum. Herhalde Trump’ın karakteri de ve kaderi de bu.

KUR ŞOKUNAKİ ETKİSİNİ ABARTIYOR

-Gelelim iddiasına. Trump istediğinde Türkiye ekonomisini mahvedebilir mi?

Çok net olarak hayır. Bu iddia gerçeklerle uyuşmuyor. Dünyanın en kudretli lideri olsa da, bunu yapamaz. Ya da dünyanın 20 büyük ekonomisinden birine de bunu yapamaz. Yapabilselerdi İran’a yaparlardı herhalde.

-Kaldı ki, Trump geçen yıl yaşadığımız kur şokunda kendi rolünü abartıyor. Trump tam olarak 10 Ağustos’ta dolar kuru zaten 6.55 düzeyine çıkmışken twitini attı. Aynı gün içinde dolar 6.80’e kadar çıktı. Bir sonraki iş gününde de 7.24’ü gördükten sonra geri döndü.

-Yani Trump etkisi olsa olsa son iki iş gününde var ve yükselen bir dalganın son evresinin üzerine bindi. Bu iki günde kur 6.55’ten 7.24’e kadar arttı. Rahip sorunu çözülmemesine karşılık daha sonraki günlerde kur geriledi, finansal piyasalardaki yangın yatışma eğilimine girdi.

KUR DAHA NE KADAR GERİLER?

-Geçen yılki........

© Habertürk