We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bütçeyi bozan üçlü

60 6 1
23.10.2020

2021 bütçesi Meclise sunuldu. Bu yılı 239 milyar lira açıkla kapatacağı tahmin edilen bütçenin gelecek yıl biraz toparlanması hedefleniyor. Açık 245 milyar liraya çıkacak ama GSYH oranı yüzde 4.9’dan yüzde 4.3’e gerileyecek. Oran 2022’de yüzde 3.9’a ve 2023’te de yüzde 3.5’a inecek.

Açıklandığında bütçe açığının aşağı çekilmesini yavaş bulmuştum. Çünkü en yakın örnek olarak 2009 krizinde GSYH’nın yüzde 5.2’sine sıçrayan bütçe açığının bir yıl sonra 2011’de yüzde 1.3’e indirildiğini görmüştük.

ÜÇÜ BİRDEN GELDİ

-Ancak rakamları biraz daha inceledikçe, hesap kitap yapınca bu kez durumun daha farklı olduğuna kanaat getirdim. Öyle kısa sürede iyileşme sağlanması zor görünüyor. Hatta belirtilen açık hedefleri tutturulursa başarı olur.

-Neden böyle olduğunu anlamak için bütçenin 3 ana kalemine bakmak yeterli. Bitişikte de yer alan bu kalemlerin 2011 yılı ile 2020 gerçekleşme tahminlerini karşılaştırdık. Bu 3 ana kalemin 3’ü birden kabarıyor ve bütçe açığını büyütüyor. Tek tek ortaya çıksalar baş etmek daha kolay olabilirdi. Üçüyle aynı anda mücadele etmek zorunlu ama sonuç almak çok zor.

PERSONEL GİDERLERİ KABARIYOR

-Bütçenin kabaran kalemlerinden ilki personel giderleri. 10 yıl önceye göre bütçe içindeki payını 2.6 puan artırdı. Yüzde 25.8 ile toplam bütçenin dörtte birini oluşturuyor.

-Memur, işçi, kamu çalışanı milyonlarca kişiye en azından enflasyon düzeyinde zam yapmak zorunlu. Sorun burada değil.

-Her yıl kamuda çalışanların sayıları artıyor. Personel giderlerini kabartan ana neden bu ve bütçeden giderek daha fazla pay almasıyla sonuçlanıyor.

SOSYAL GÜVENLİK AÇIĞI BÜYÜYOR

-Bütçenin ikinci büyük harcama kalemini sosyal........

© Habertürk


Get it on Google Play