We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

TARIK ÖZCAN VE ŞİİRİ

2 1 20
16.09.2021

Birkaç gün önce yerel televizyonlarda bir gezinti yaparken ilgimi çeken bir yayınla karşılaştım. Zekeriyya Bican’ın Sekizinci Şehir programında Tarık Özcan konuşuyordu. Programın yedek başlığı “Tarık Özcan ve Şiiri” idi ve bu da benim yıllar önce (3 Nisan 2010) Manas Yayıncılıkta yapmış olduğum konuşmamın serlevhası idi.

Arayıp buldum o konuşma metnini ve sizlere sunmaya karar verdim. Gelecek hafta da bir tarihte yine Manas’ta yaptığım “Hüznü Gölgesinden Büyük Şair: Tarık Özcan” başlıklı konuşmamı sizlere sunmak kaydıyla.

***

Doğrusunu söylemek gerekirse Tarık Özcan’ın şiiri bizi yordu. Nasıl yormasın ki;

yaz bunları defterine kırk suret

bir şiirin içinde bin marifet

diyor o bir yerde. O bin marifeti bulup ortaya çıkarmak için de kaç marifet gerektiğini takdir edersiniz herhalde.

Bir başka şiirinde ise onu, “Şairiz, şiirimiz kalbimizdedir” derken görürüz. Elhâk doğrudur. Doğrusu da şudur ki, eskilerin “mânâ-ı şiir fî batn-ı şair / şiirin manası şairin karnındadır” sözü sanırsınız tam da Tarık Özcan şiiri için söylenmiştir.

Bizim karnımızdakini demeye sıra gelende, o da şudur: Şairin kitabı İkindi Işığı’nın önsözünde, Özcan şiirinin izleği, şiir görüşü, şiirinin muhtevası hakkında bilgi aradık. Lakin “(Şiir) bir bakıma dış dünyaya karşı geliştirdiğim bir savunma refleksiydi” cümlesi haricinde dişe dokunur bir şey bulamadık.

İşte bu yüzden iş bize düştü ve bu yüzden Özcan’ın şiiri bizi yordu. İçine girdiğimizde gördük ki çünkü Tarık Özcan’ın şiiri bir imajlar, mecazlar, semboller denizidir.

En çok da semboller!

Öylesine ve o kadar ki Tarık Özcan’a “Elazığ’ın Ahmet Haşim’i” demek geçti içimizden. Batı’dan gelen sembolizm ile bizdeki ikinci yeni şiirinin birleşmesinden oluşan bir nehirdir Özcan şiiri. İnsanın, tabiatını, varlığın sırlarını kurcalar. Şu “sır”lı mısralar onun başka başka şiirlerinden alınmıştır:

s.21-Hangi taşı sıksanız sır çıkar

s.25-Yüreğim sırlı bir liman

s.27-Bir gülü bin sır saklar

s.96-en güzel harf gizli kalsın

dökme gümüş okkadaki sırrı

herşey onda saklı........

© Günışığı Gazetesi


Get it on Google Play