We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

BAYRAM VE SONRASI

1 1 0
04.08.2021

Bayram; sevgidir, sevginin paylaşımıdır.

Bizde bayram malumlarınız olduğu üzere ikiye ayrılır. Biri dini bayramlar ki bunlar kiminin şeker, kiminin fıtır, kiminin de ramazan dediği bayram bir diğeri de tam anlamıyla sevgi kaynaklı paylaşıma dayalı Kurban Bayramı’dır.

Bayram RAM olmaktır, bir nevi teslimiyettir.

Hakka, hakikate, sevgiye, seven ve sevilene RAM olmaktır.

Bir ikinci bayramımız ise milli bayramlardır 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı, 30 Ağustos Zafer Bayramı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramlarıdır.

Dini bayramlarımız sadece bize, biz Müslüman Türk Milleti’ne ait, bize has bir bayram değil İslam aleminin ortak bayramıdır.

Dini bayramlar ağırlıkla paylaşım bayramlarıdır. Yılda bir kez kutlanan, paylaşımın olmazsa olmazlarının olduğu bayramlardır.

Bayramlar; sevgidir, sevgi kaynaklı paylaşımdır, silahı rahim yapıldığı, paylaşımın gerçekleştiği Kurban’ın kesimi ve usulüne uygun üçe bölünerek ihtiyaç sahiplerine dağıtımı yapılarak yaşanan bir bayramdır.

Kurban Bayramı; kesilen hayvanın etine göre yakında bulunan ihtiyaç sahiplerine verilmesi, fakir fukaranın gözetilmesi gereken, yoksa kanın dışarıya etin içeriye alınarak kavurma yapılan bir bayram değildir yakın zaman da yaşadığımız Kurban Bayramı ve sonrasında yaşanan olumsuzluklar gibi…

Tabi geçmiş yıllarda yaşananların ne kadarı bu yıl yaşandı bilmiyoruz, ne kadar paylaşımda bulunuldu net olarak bilmiyoruz, kesilen kurban etinin usulüne uygun dağıtıldı mı dağıtılmadı mı onu da net bilmiyoruz doğrusu. Aldığımız ve bize gelen duyumlara ve gördüklerimizden hareketle bildiğimiz Kurban Bayramı’nın arzulanan ölçülerde yaşanmadığıdır. Yanında yöresinde fakir fukara varken kurbanın sınırlar ötesine gönderildiği veya bağışlandığını biliyoruz. Allah kabul etsin diyoruz ancak ne kadarını kabul eder onu da bilmiyoruz. Anlayacağınız üzere bilinmezlerin çok olduğu ve yaşandığı, paylaşımın arzulanan ölçü de gerçekleşmediği bir bayram oldu bu bayram.

Diyebiliriz ki; Kanı dışarıya Eti içeriye gibi paylaşımın kısıtlandığı ve kurbanın aslına uygun yaşanmadığı bir bayram oldu bu bayram.

Bunun dışında var olup yaşadığımız illet Corona-19- dan korunmak için önerilen tedbirlere uyulmadığı bir bayram oldu bu bayram

Yukarıda ifade ettiğimiz gibi geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yılda paylaşımı, yani Kurban Eti’nin paylaşımını çok zayıf gördük. Olumsuz bir şey daha yaşadık ve gördük bu bayramda.

Nedir o diyeceksiniz haklı olarak. Özlenen ve özlem duyulan silahı rahimin, yani bayramlaşmanın tedbirsizce yapıldığını. O nedenledir ki illet dediğimiz Corona sebebiyle ölüm artışlarının kademe kademe artış gösterdiğini görmüş olduk.

Anlayacağınız bu yıl ki Kurban Bayramı da çok tatlı ve uygun yaşanmadı diyebiliriz.

Allah muhafaza sonu kötü olmayacağını düşündüğümüz bu bayramda hayli gidiş geliş ve iller arası tatil yaşamı gerçekleştirildi.

Bayram sonrasına baktığımızda ise; yine aynı umutsuzluk ve mutsuzluk yaşandı ve yaşanmakta ülkemizin hemen hemen her dört bir tarafında orman alanlarının yanışı gerçekleşti ve devam etmekte. Kim yaptı kim etti, nasıl oldu ve yaşandı ya bakmak anlamsız. Az çok mecrası belli olan bir gelişme. Ülkemizin ve milletimizin soluk aldığı, soluklandığı, piknik yapıldığı candan can damarımız, soluklanıp derin nefes alırken yaşamı biraz daha uzanmasına vesile olan orman alanlarının yanışı sadece insanların, insanlığın değil canlı varlıkların, börtü böceğin........

© Günışığı Gazetesi


Get it on Google Play