Средина је децембра, већ се праве планови за дочеке Нове године, а велики ексјугословенски градови воле да се такмиче по атрактивности забављача на отвореном у такозваној најлуђој ноћи. Бењамина Карић, градоначелница Сарајева, најавила је прије неколико мјесеци, сва поносна, да ће Сарајлије и њихове госте између посљедње ноћи 2023. и првог јутра 2024. забављати “Забрањено пушење”, “Бомбај штампа” и “Црвена јабука”.

Неко духовит је на то већ изјавио: Сретна нова 1989. И збиља, тешко је наћи бољу илустрацију креативне импотенције поп-музичке сцене у посљедњих тридесетак година, ако су највеће звијезде и даље они који су се прославили прије осамдесетих.

Крушевачко јутро

Добро, није ту само до појединачних извођача, мало је и до контекста. Прије четрдесетак година свака група је имала сасвим конкретан и опипљив контекст. У њему се јако држало и до именовања бендова, односно до препричљивих легенди иза назива. Фамозна Штулићева “Азра” по једнима је била скраћеница (Аматерски Загребачки Рок Ансамбл), док други кажу да се Штулићу напросто свиђало женско име Азра. Име је, иначе, персијског поријекла, а значи - дјевица! Они који су вољели Штулића обично нису вољели Момчила Бајагића - Бајагу. Бајагин први самостални албум звао се “Позитивна географија” те је он у шали чланове свог бенда прозвао инструкторима позитивне географије. Горан Бреговић је са Исметом Арнауталићем основао почетком седамдесетих групу “Јутро”. У марту 1973. године продукција Радио Крушевца била је издавач њиховог сингла са пјесмама “У суботу мала” те “Кад бих био бијело дугме”. Почетком 1974. Бреговић и Арнауталић су се разишли те је Арнауталић напустио групу задржавши право на њено име. Група је онда на брзину по пјесми са синглице названа “Бијело дугме”. Слична је прича и око “крштења” ЕКВ-а. Првобитни гитариста групе Гаги Михајловић два пута је имао дјевојку по имену Катарина. У доба настанка групе актуелна је била друга од њих па је тако група понијела име Катарина II. Кад је Михајловић напустио групу, задржао је право на име. Остали чланови групе искористили су чињеницу да је руска царица Катарина II у историји позната као Катарина Велика. Само су још додали слово Е.

Слово вишка

КУД “Идијоти” такође има­ слово вишка. Како су говорили Фриц и Туста, у вријеме настанка ове групе бендови су имали обичај испред имена додавати скраћеницу ВИС (вокално-инструментални састав). Они су се жељели наругати овој тенденцији те су се прозвали КУД (културно-умјетничко друштво). Слово “Ј” усред ријечи идиоти само је наставак лакрдије. И у називу групе “Лачни Франз” одређену је улогу имала игра словима. Зоран Предин каже: “Како смо се окупљали, ја сам постепено добијао визију како би група требало да ради. Остала четворица из групе у почетку су били традиционалисти, и по мишљењу и по свирању. Рецимо, хтели су да име групе буде 'Без ограничења'. Захтијевао сам да име групе буде 'Лачни Франз', а они нису могли да схвате чему тако глупо име, зашто не неко бар мало фрајерско. Име књиге везано је за типа из књиге 'Квака 22'. Он се зове Гладни Џо. У то вријеме царовала је диско музика и сви ти дискоидни бендови као 'Бонеy М' били су на врхунцу, па смо ми додали тај придјев лачни (словенски: гладан), у смислу - гладни рока. А пошто је Џо најчешће америчко име, паралела је био Франц, најчешће штајерско име. Слово Ц на крају смо промијенили у З, онако, забаве ради”.

И друга словеначка велика атракција користила је интерјезичку игру. Лаибацх је, наиме, њемачки назив за Љубљану као што је Клагенфурт име града који Словенци називају Целовец.

Стрипови

По ријечима Марка Брецеља, “Булдожер” је добио име по стиху Теа Волића:

“Свако мора вољет неког, па макар то био и булдожер”. Загребачко “Прљаво казалиште” добило је име по називу стриповског театра у једној епизоди “Алана Форда”. О значењу имена групе “С.Т.Р.А.Х.” постоје два различита тумачења. Која из “Дисциплине кичме” каже да име значи “Свако То Разуме Ако Хоће”, док љубитељи стрипа знају да у “Челичној Панџи” постоји тајна организација С.Т.Р.А.Х., а њено име значи “Саботаже, Терор, Рат, Атентати, Хаос”.

Кад је ријеч о “Шарлу акробати”, Која, који је био басиста групе, каже да се она прво звала “Пабло акробата”, а да је затим он име Пабло промијенио у Шарло.

Џибонијев предратни метал бенд звао се “Осми путник”. То је заправо одлично име јер се базира на југословенском преводу наслова филма Ридлија Скота “Alien”, односно “Осми путник”. Кажу да је “Галија” добила име по нишкој кафани гдје су се састајали чланови групе, “Булевар” по Булевару револуције, а да је СМАК у ствари “Самостални Музички Ансамбл Крагујевца”. Групе “Time” и “Други начин” саме су програмски на омотима својих првих плоча објасниле генезу својих имена. На првом албуму групе “Time” из 1972. Перо Готовац је написао: “Није сасвим случајно што глазбени састав ове плоче носи име Time. Овом енглеском ријечју они означавају вријеме данашње, вријеме сувремено, вријеме младих. Придодамо ли томе и чињеницу да у глазбеном поп рјечнику ријеч тиме означава ритмичку и агогичку прегнантност изведбе, случајност је готово искључена”.

На првом албуму “Другог начина” по имену “Самоћа” што је изишао 1975. године, између осталог, стоји: “Ово може бити прича било кога од вас јер свачији је живот ипак само низ постаја од којих се једна сигурно зове Самоћа! Гледајући на други начин то значи да у самоћи заправо нисте сами. Зато вам овим албумом поручујемо: сретнете ли самоћу, покушајте је схватити на други начин”. “Корни група” је добила име по надимку Корнелија Ковача. Ђорђе Балашевић најприје је наступао у групи “Жетва”, пошто се с њима није растао баш у пријатељском духу свој је нови бенд прозвао “Рани мраз” по руској пословици: “Ако се надаш доброј жетви, чувај се раног мраза”. Група “У шкрипцу” крштена је од стране њених оснивача самосажаљиво јер су били без новца и инструмената. “Мизар” је добио име по звијезди наде из арапског предања. “Дух Нибор” је анаграм од Робин Худ. “Жута минута” је добила назив по изразу из психологије којим се означује изненадни наступ неконтролисаног понашања.

Ово је, наравно, само једна од могућих етимолошких прича о југословенској популарној музици. Мада почетак и крај нису лишени симболичности - од “Азре” до “Жуте минуте”, од “А” до “Ж”, дакле, од невиности до лудила.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

QOSHE - Етимологија југословенске популарне музике - Мухарем Баздуљ
menu_open
Columnists Actual . Favourites . Archive
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Етимологија југословенске популарне музике

9 0
14.12.2023

Средина је децембра, већ се праве планови за дочеке Нове године, а велики ексјугословенски градови воле да се такмиче по атрактивности забављача на отвореном у такозваној најлуђој ноћи. Бењамина Карић, градоначелница Сарајева, најавила је прије неколико мјесеци, сва поносна, да ће Сарајлије и њихове госте између посљедње ноћи 2023. и првог јутра 2024. забављати “Забрањено пушење”, “Бомбај штампа” и “Црвена јабука”.

Неко духовит је на то већ изјавио: Сретна нова 1989. И збиља, тешко је наћи бољу илустрацију креативне импотенције поп-музичке сцене у посљедњих тридесетак година, ако су највеће звијезде и даље они који су се прославили прије осамдесетих.

Крушевачко јутро

Добро, није ту само до појединачних извођача, мало је и до контекста. Прије четрдесетак година свака група је имала сасвим конкретан и опипљив контекст. У њему се јако држало и до именовања бендова, односно до препричљивих легенди иза назива. Фамозна Штулићева “Азра” по једнима је била скраћеница (Аматерски Загребачки Рок Ансамбл), док други кажу да се Штулићу напросто свиђало женско име Азра. Име је, иначе, персијског поријекла, а значи - дјевица! Они који су вољели Штулића обично нису вољели Момчила Бајагића - Бајагу. Бајагин први самостални албум звао се “Позитивна географија” те је он у шали чланове свог бенда прозвао инструкторима позитивне географије. Горан Бреговић је са Исметом Арнауталићем основао почетком седамдесетих групу “Јутро”. У марту 1973. године продукција Радио Крушевца била је издавач њиховог сингла са пјесмама “У суботу мала” те “Кад бих био бијело дугме”. Почетком 1974. Бреговић........

© Glas Srpske


Get it on Google Play