We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Ekonominin pusulası şaşarsa…

5 0 0
11.07.2022

Türkiye ekonomisi tecrübe ettiği tüm milli krizlerden V-Şekilli bir yol izlyerek yaklaşık iki çeyrek yani altı ayda düzlüğe çıktı. Çıktığı düzlükte gelir kaybı hemen yerine konmadı, yaşanan iflasların yerine üretim gücü yerleştirilemedi, yükselen işsizlik oranı aniden azaltılamadı.

Ne oldu derseniz…

Arz ve talep koşulları iki çeyrekte işlemeye, ekonominin çarkları yeniden işlemeye başladı.

Yeni milli krizimizde bu durum biraz farklı işliyor.

Özellikleri ve başlangıç koşulları oldukça farklı olan ve 2018 yılının ilk çeyreğinde başlayan öz be öz milli krizimiz, üzerinden bunca yıl geçmesine rağmen hala en derinden hissedilmektedir.

Millilik özelliğinin beyinlerden kazınması amacıyla adına Rahip Bronson Krizi bile dememize rağmen, kendi iç dinamik ve yanlış (ama bilerek) yapılan seçimlerden kaynaklı bu sürecin hala devam etmesi artık dayanılmaz bir boyuta ulaştı.

Yapılan yanlış ve maliyeti fazla olan verimsiz yatırımların ve orta vadede gölge gelir yaratmasının yarattığı rahatlığın yerini acıya bırakması ile cebimizden çok şeyler alıp götüren yüksek enflasyon, bu boyutu artıran en büyük etken oldu. Dünyanın hemen hiçbir rasyonel ekonomisinde olmayan üç haneli oranlara çıkan enflasyon ekonomi tarihimizde ilk defa açlık olgusunu da tattırdı topluma…

Ekonomik dengelerin bzoulmaya yüz tuttuğu ve çözümlerin hala mümkün olduğu zamanlarda enflasyon olgusu ile beraber........

© Gerçek Gündem


Get it on Google Play