We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Devletin dili – halkın dili

39 12 13
01.04.2021

Ne yapıp ne etsek sınıfta kaldığımız dersteyiz tekraren: Daimi devlet dersindeyiz.

Ergenlikten çıkamayan taşralı genç, devletin dış kapılarından dolanarak rüyasında görse inanmayacağı saltanata, servete, dünya nimetlerine, yeryüzü cennetlerine kavuşabiliyor; yaşayarak görüyor, öğreniyoruz. Birkaç hayatı aynı anda, aynı bedende yaşayan o genç devlet/iktidar/güç ayartısıyla kabına sığmaz hale geliyor. Ancak takviye uyarıcılar, uyuşturucularla beslenebilen “iktidar oyunu”, ortaklaşa gizli hazların paylaşıldığı görünüşte dost eğlencelerini şantaj düzeneğine çeviriyor. Tezgah, bilmem kaçıncı elde dönüp düzenleyicisini vurabiliyor.

Beslemelikten oyun kuruculuğa terfi ettiği vehmine kapılan taşralı gencin paçalarından akan sakalet sefalet, beslendiği kapıyı, kapıları da, onu oraya getiren devri daim düzenini de bir kez daha getirip orta yere koyuyor. Daimi ders devam ediyor.

***

Sürekli yenilenen, yinelenen iki başlığı var devlet dersinin: Beka ve inşa.

Kişisel tarihlerimiz üzerinden de izleyebiliriz bunu: Yüzünü bile görmediğim dedem, cihan harbinde esir düşmüş. Sonra da hürriyeti, devletin yeniden inşasını yaşamış… Babam birliğine teslim olur olmaz asker elbisesi, postalla birlikte piyade tüfeği de tutuşturulmuş eline. “Teyakkuz hali” ilan edilmiş ve o gece “ihtilal” yapılmış devletin bekası için: 27 Mayıs 1960.

İkinci beka darbesini hayal meyal hatırlıyorum: 12 Mart 1971… Üçüncüsünü biliyorum: 12 Eylül 1980. “Demokrasiye balans ayarı yapıyoruz” diyen askerlerin Sincan’da tankları yürüterek yine devlet bakası için gerçekleştirdiği 28 Şubat postmodern darbesi, öncesi sonrasıyla malum. Kanlı parodi 15 Temmuz ve şimdiki hal: Taşralı ergen-gençlerin, onları yetiştirenlerin, besleyenlerin aynasında yaşayıp izlediğimiz beka ve inşa dersleri, hamleleri.

Yaklaşık elli yıl kadar önce Vedat Günyol soruyordu: Devlet İnsan mı?

Bir kez daha düşelim o sorunun peşine.

İlk e’yi kapalı olarak seslendiren, ilk heceyi vurgulayıp dev - let diyerek insan ve doğaüstü kadiri mutlak güç yaratanlar, bilerek bilmeyerek yeryüzündeki ilk devletin mirasına........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play