We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Davos’dakiler de pireleniyor

22 11 11
28.01.2021

Çok alametler belirdi.

Dünya Sağlık Örgütü Başkanı, “ahlaki çöküşe gidiyoruz” dedi. Salgın, yığınla insanla birlikte, insanlığı da öldürüyor. Sistemin bütün şiddeti, gayrı ahlakiliği ortaya çıkıyor. Devamında, bir van minüt de Davos’da geldi. Dünya Ekonomik Forumu 50. Yıl Zirvesi’nin açılışı, adeta Pireli Şiir’le yapıldı: Forum’un ilk gününde açıklanan rapor, Eşitsizlik Virüsü başlığını taşıyor.

Time dergisinden Anand Giridharadas, Dünya Ekonomik Forumu’nu "Dünyayı alt üst edenler topluluğu”, İsviçre’nin kayak merkezlerinden Davos kasabasındaki yıllık buluşmaları da o takımın “aile toplantısı” olarak niteliyor.

Londra merkezli insani yardım kuruluşu Oxfam, o aile toplanışına sunulan Eşitsizlik Virüsü raporunu 79 ülkeden 300 iktisatçıdan görüş alarak hazırlamış. En üstteki varlıklılar takımı –Davos Ailesi- salgını hızla atlatmakla kalmadı, tarihin en büyük servet artışını gerçekleştirdi, diyor rapor.

Bu malum, biliniyor. Tarihin bu en büyük, en kısa zamanda; dokuz ayda elde edilen serveti, orta ve alttakilerin, daha da büyük kaybedenler halini almasıyla; eşitsizlik virüsünün daha da yayılıp karlanmasıyla gerçekleşti. Bu da malumumuz. Yeni ve kötü haber: Onların salgınla uğradığı kayıpları giderebilmesi, korona öncesine dönebilmesi on yıldan önce mümkün değil: 2031’de 2020’ye dönerseniz, öpün başınıza koyun!

İnsanlık tarihinin bu en eski, en korkunç, en öldürücü virüsü; eşitsizlik, raporda da vurgulandığı üzere, koronayla birlikte yüz yılın –mecazen değil, fiilen yüz yıl; 1920’den beri- en büyük, en yıkıcı salgınını, işsizliği getiriyor.

Rapor, tarihin ilk ve asli eşitsizliklerinden cinsiyet eşitsizliğinin yüzyılın yıkıcı salgınıyla bir kez daha perçinlendiğini, su yüzüne çıktığını ortaya koyuyor: Yeryüzünde kadın istihdamının yarısını (% 49) oluşturan otel, lokanta, bürolar ilk aşamada devre dışı kaldığından, salgının büyük kaybedenleri kadınlar oluyor.

Eşitsizlik Virüsü’nde belirtildiği üzere, dünyadaki en zengin........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play