We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Aynı gemide teröristiz

72 19 21
12.01.2021

Geçenlerde bir arkadaşım, muhakkak izlemelisin, diyerek bir film açtı; “Sarmaşık”. Film bir gemide geçiyor. Karakterler, konu, bazen kullanılan objeler, hemen her şey metaforik. Gemide bir iktidar var. Dindar bir yönetici var. Sert muhalif bir çalışan var. Bir Kürt var. Proleter diyebileceğimiz bir kişi ve belki sıradan yurttaşı simgeleyen biri daha. Hepsi aynı gemide. Başlangıçta her şey yolunda. Sonra işler sarpa sarıyor. Anlatmayayım, belki izlemek isteyenler olur.

Bu ülkede birileri çıkıp çıkıp “Hepimiz aynı gemideyiz” deyince artık bu film gelecek aklıma (En son Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan Prof. Dr. Melih Bulu söylemişti açıklamasında) Aynı gemide olmak yetmiyor işte. Aynı gemide, aynı gemiyle limana varmanın bazı şartları var. Olmak zorunda. Aksi halde işler feci halde sarpa sarabiliyor. Yolda türlü zayiatlar verilebiliyor. Ve hatta gemi batabiliyor.

Boğaziçi Üniversitesi inanılmaz bir direniş sergiledi bir haftayı aşkın süredir. Lakin, kayyum halen koltukta. Kim olsa çoktan utançtan ve üzüntüden bırakmıştı. Dolayısıyla hepimizin aklına aynı ihtimal geliyor; koltuğunu bile bırakamayacak kadar bağımlı mı acaba? Kendisine üzülecek değiliz ama bir insanın istifa bile edemeyecek kadar özgür olamaması ihtimali gerçekten acınası bir durum.

İstenmeyen rektör halen koltuktayken Yüksek Öğretim Kurumu’nun bu ülkeye verdiği zararlardan ve geldiğimiz noktada siyasi iktidarın ülkeye verdiği zararın YÖK’ten bile çok olduğundan bahsetmek isterim kısaca.

12 Eylül darbesiyle 1982 Anayasası’na giren Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK), üniversiteleri merkezileştirerek özgürlüğünü kısıtlayan ve demokratik karar alma mekanizmasının önüne geçen bir darbe kurumuydu. 1981 öncesi her üniversite kendi rektörünü kendisi seçiyordu. Darbe anayasasıyla özgür eğitimin başına çekiç gibi inen YÖK’le birlikte rektörler; üniversitelerde bir kısım öğretim görevlisinin (profesörler, doçentler, yardımcı doçentler) seçtiği 6 kişi arasından........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play