We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Popülizm mi, aşırı sağ mı?

25 28 24
09.01.2021

ABD’de Senato ve Kongre’nin bulunduğu Capitol binasını basan göstericiler, aşırı sağı temsil ediyordu. Ancak, “aşırı sağı temsil ettiklerini” söylemek, marjinal ve “toplumun dış çeperindeki bir azınlık” oldukları manasına gelmiyor. Tersine, sadece Donald Trump destekçilerini değil; ABD’de ve ötesinde dünya genelinde toplumların hiç de azımsanamayacak kesimlerini etkisi altına alan düşünceleri temsil ediyorlar.

Capitol Hill’de toplanan grupların bize gösterdiği, ABD’de aşırı sağın ilk kez bu denli “cesaretlendiği” bir dönüm noktasının yaşanması.

Ve yönetimi her ne şekilde olursa olsun ele geçirmenin hakları olduğunu düşünen Kongre’nin aşırı sağ grupları, bir günde bu cürete erişmedi.

Dolayısıyla, konu bu sefer popülizm değil; popülist liderlik ve Trump da değil sadece: Bu sefer meselemiz aşırı sağ. Elbette ki, aşırı sağın bu denli “normalleştirilmesinde” popülizmin ve popülist liderliğin rolü büyük. Ancak, aşırı sağı yaygınlaştıran sadece popülizm değil; toplumda ve siyasette her alanda, aşırı sağa “yeşil ışık” yakılması. Ve en önemlisi de, güvenlik güçlerinin aşırı sağı bir “mesele”, “tehdit” olarak görmemeleri.

Güvenlik güçlerinin aşırı sağa karşı rahatlığını, gösteriler esnasında Kongre’nin merdivenlerinde bazı göstericilerin koluna girip, son derece nazik biçimde kendilerine inmelerine yardım ettikleri zaman gözlemledik. Dahası,........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play