We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

"Devletin öyle işleri olur" (mu?)

40 42 0
11.06.2021

Organize Suç Örgütü Lideri Sedat Peker’in, bir zamanlar kendisinin de parçası olduğu organize suç örgütleri, devletin yönetim kademeleri ve sermaye çevreleri arasındaki kirli ve kanlı çıkar ilişkileri ile ilgili ifşaları ve iddiaları tartışılmaya devam ediyor.

Neler var bu ifşalarda?

Devletin SADAT (Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Adnan Tanrıverdi’nin kurucusu olduğu “özel güvenlik şirketi”) üzerinden gönderdiği silahlar ve Suriye’deki savaş suçları var.

“PKK’ye yardım ediyorlar” denilerek Kürt iş insanlarının dönemin İçişleri Bakanı Ağar ve kullandığı çeteler tarafından katledilmesi var.

Sonra Özel Harp Dairesi Özel Kuvvetler Komutanı Korkut Eken’in Kıbrıs’taki karanlık ilişkileri ortaya çıkaran Kutlu Adalı’yı öldürtmek için Peker’den ‘eleman’ istemesi var.

AKP MKYK Üyesi Metin Külünk üzerinden Almanya’da Osmanen Germania (Almanyalı Osmanlılar) adlı AKP yanlısı çete yapılanmasına gönderilen paralar var.

Özetle bu ifşalarda devleti yönetenlerin organize suç örgütleriyle, mafyayla, çetelerle nasıl iç içe geçmiş oldukları ve bunları nasıl kullandıkları var.

Peker’in ortaya döktüğü bu kirli ve kanlı ilişkiler konusunda yürütülen tartışmalarda dikkat çeken eğilimlerden biri de “Devletin öyle işleri olur” yaklaşımıdır.

Gerçekten de dünyaya dönüp baktığımızda devletlerin suç örgütlerini, çeteleri, kontra yapılanmaları kendi çıkarları için kullandıkları sayısız örnekle karşılaşabiliriz.

İlk akla gelenlerden biri ABD’nin, arka bahçesi Venezuela’da böylesi çete yapılanmalarını ve gizli ilişkileri kullanarak defalarca darbe girişimlerinde bulunmasıdır.

Sadece ABD’nin değil; bütün emperyalist-kapitalist ülkelerin sicillerinde dünyanın birçok ülkesinde benzer suç organizasyonlarını kullanarak yapılan kanlı operasyonlar, işlenen insanlık suçları bulunuyor.

Meseleye buradan bakınca Peker’in ortaya döktüğü kirli ilişkileri ve işlenen........

© Evrensel


Get it on Google Play