We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Avrupa, ülkücü dernekleri neden yasaklıyor?

60 25 20
20.11.2020

Avusturya ve Fransa’dan sonra Almanya da MHP’nin Avrupa’daki uzantısı durumundaki ülkücü dernekleri yasaklamak için önceki gün önemli bir adım attı. Federal Parlamentoda yapılan tartışmalar sırasında bütün partiler “bozkurtçu, milliyetçi-ülkücü” derneklerin yasaklanması çağrısı yaptı. Dört partinin sunduğu önerge kabul edildi. Bu adımdan sonra top hükümette. Yani Federal İçişleri Bakanlığında.

Böylece Alman polisi bir gece ansızın bozkurtçu olarak mimlediği derneklere baskınlar düzenleyip, suç aletlerine el koyabilir. Türkiye’de Mecliste bulunan, hatta hükümet ortağı olan bir partinin doğrudan uzantılarının Avrupa’da yasaklanmaya başlanması, kim ne derse desin, sıradan bir gelişme değil.

Bu gelişmenin bir yanı Erdoğan’a mesaj içeriyor. Örneğin, Bild gazetesi birkaç gün önce “Erdoğan’ın arkadaşlarının dernekleri yasaklanıyor” başlığını atmıştı. “Arkadaşlıktan” MHP kastediliyor.

“Arkadaşları”nın yönettiği dernekler yasaklandığına göre sıra, doğrudan Erdoğan tarafından yönetilen UID, DİTİB gibi derneklere de gelebilir. Dolayısıyla bozkurtçu derneklerin yasaklanması sadece bir başlangıç olarak görülebilir.

Diğer yanını ise bu derneklerin Avrupa içinde potansiyel tehlike hale gelmesi oluşturuyor. Özellikle Türkiye kökenli muhalif kesimlere yönelik bu grupların saldırılar düzenleyebileceği, geçtiğimiz yaz aylarında Viyana’da, kısa bir süre önce de Paris’te görülmüştü. Viyana’da Kürtlere ve Türkiye kökenli sosyalistlere, Paris’te ise Ermenilere yönelik sopalı saldırılar düzenlenmişti.

Türkiye’de rejimin muhaliflere yönelik izlediği baskı politikası bu örgütler eliyle Avrupa’ya taşınmış durumda. Özellikle Türkiye kökenli aydınlar,........

© Evrensel


Get it on Google Play