We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Dünden sonra, yarından önce…

9 12 0
10.07.2021

Yaz sezonuyla birlikte yalnızca sinema salonlarında değil, dijital platformlarda hareketlenme var. Bunlardan birisi de nasıl bir bilim kurgu evreni kuracağı ve bunu aksiyona dönüştürme becerisi merak edilen “Yarının Savaşı” (The Tomorrow War). Amazon Prime’da gösterilmeye başlanan bu büyük bütçeli yapım, bilim kurgunun kilometre taşı sayılabilecek filmlerin fikirlerinden harman edilmiş bir bulamaç olmanın ötesine pek geçemiyor maalesef.

Film bir grup insanın gökyüzünden hızla aşağıya doğru düştüğü anla açılıyor. Bu kontrolsüz düşüş sırasında birçoğu ölürken, esas oğlan olduğunu anladığımız karakterimiz havuza düşüyor ve kurtuluyor. Onun havuzdan çıktığı anda arka fondaki kıyameti çok daha net görüyoruz ve medeniyetin çökmekte olduğunu anlıyoruz.

Ve bir anda 28 yıl önceye gidiyoruz. 2022 yılının aralık ayındayız. Kahramanımız Dan, sıradan bir Amerikalı baba olarak banliyödeki evine gitmektedir, elinde içkiler vardır ve telefonda iş görüşmesi yapıyordur. Geçmişte parlak bir kariyeri olduğunu ama şimdilerde bir lisede öğretmenlik yaptığını anlıyoruz. Evine girer, parti vardır. İşin ilginci televizyonda ise Katar’da düzenlenecek dünya kupasının final maçı açıktır (Takımlardan birisi Brezilya galiba). Amerikalıların futbola olan bu ilgisine gözümüz........

© Evrensel


Get it on Google Play