We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Küresel Güç mücadelesinde Venezuela

4 0 0
30.01.2019

Dünyada meydana gelen olayların perde arkasında bazen farklı nedenler olsa da genelde iki nedene dayanır. Birincisi, ekonomik çıkarlar, ikincisi, hâkimiyet kurma isteği vardır.

Dolaysıyla bugün Venezuela’da olanların ’perde arkasında ne var’ diye baktığımızda da ekonomik çıkar ve hâkimiyet kurma isteğinin ön planda olduğunu net görüyoruz.

Venezuela Devlet Başkanı Maduro’yu tanımadığını ileri süren Trump’ın gerekçesine baktığımızda diyor ki: ‘’Muhalefet seçimlere hile karıştığını söylüyor dolaysıyla ben Guaido’yu geçici başkan olarak tanıyorum.’’ Eğer muhalefetin iddiaları ölçü ise, o zaman Trump içinde aynı iddialar ileri sürülmüştü.

ABD ve Avrupa’nın Venezuela’ya karşı olan bu tutumu egemen bir devletin içişlerine karışmış anlamına geliyor. Uluslararası hukuka göre ‘’Egemen devletlerin hukuku eşitlik ilkesine dayanır.’’ Bu bağlamda ABD ile Venezuela arasında hiçbir fark yoktur.

ABD ile Venezuela’nın bugün yaşadığı gerginliğin asıl nedenini araştırdığımızda 1999 yılında iktidara gelen Hugo Chavez dönemine dayandığını görüyoruz. Chavez iktidara........

© Düşünce Mektebi