We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İYİ Parti nerede duruyor, ne yapmaya çalışıyor?

876 58 302
26.11.2018

İYİ Parti kutuplaşmanın neden olduğu siyasi tıkanıklığı aşmak, yeni bir umut yaratmak veyahut umut olmak amacıyla kurulmuştu.

24 Haziran’da bu beklentiyi karşılayamadığı gibi ne yazık ki tam tersi bir işleve büründü.

İYİ Parti’li siyasetçiler belki farkında değiller ama yaptıklarıyla, benimsedikleri üslup ve yaklaşımla, siyasette var olmak için uyguladıkları politika ile iktidarın değirmenine su taşıyorlar.

Biliyorum çok ağır bir itham.

Ama ne yazık ki durum böyle.

Çünkü İYİ Parti’nin benimsediği politikalara, üsluba, yaklaşıma baktığımızda esasında yerinin CHP ile mecburen yaptıkları Millet İttifakı değil, Cumhur İttifakı olduğunu görüyoruz.

‘Mecburen’ diyorum çünkü 24 Haziran seçimlerinden sonra “CHP ile ittifak bize oy kaybettirdi” demişlerdi. Böyle düşünmelerine rağmen yerel seçimlerde ittifak arayışları biraz mecburiyetten kaynaklanıyor.

Anlayış olarak Cumhur İttifakı’na daha yakınlar. Çünkü bir çok konuda AK Parti ve MHP’ninkine benzer bir üslup ve yaklaşımla politika belirliyorlar.

Dış politikada, Kürt meselesinde, demokrasi anlayışlarında ve daha bir çok konuda Cumhur İttifakı ile neredeyse benzer reflekslere sahipler.

Hatta bazı konularda MHP ve AK Parti ile bir yarış içindeler.

İYİ Parti’nin bütün ülkeye zımnen söylediği bir söz var: Onlar samimi değil. Onların yaptıklarını biz daha iyi yaparız.

Elbette bazı küçük üslup ve yaklaşım farklılıkları var.

Ama birazcık dikkat edildiğinde İYİ Parti ile Cumhur İttifakını oluşturan partiler arasında temel politikalarda ve anlayışta bir fark olmadığını görülüyor.

Dediğim gibi “Politikalarımız aynı ama biz daha dürüstüz, biz daha samimiyiz, biz daha vatanseveriz” gibi ispatı mümkün olmayan argümanlarla iktidara muhalif olmak pek sağlıklı bir yaklaşım değil.

Zaten bütün amacını MHP’nin tabanını kendi partisine çekmeye indirgemiş bir partinin farklı bir politika benimsemesi de beklenemez.

Bu benzerlik 24 Haziran seçimlerinden sonra daha da belirgin hale geldi.

İYİ Parti genel başkanı Meral Akşener kendisinden beklenmeyecek kadar keskin, kimlik siyasetini esas alan........

© Diken