We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Erdoğan Rejimine Kimler Oy Veriyor?

3 2 1
07.08.2021

Müslüman Demokratlar, Ak Parti, AKP, Erdoğan rejimi ve şahsım olarak dönüşen bu iktidarın illaki bir seçmen kitlesi var. Bunu doğru analiz edemezseniz politika üretemezsiniz.

Ve mağdur, ve mazlum, ve makarna, ve kömür, ve hastane

Erdoğan rejiminin en sadık seçmen kitlesini yüzde 10 ile 15 oranında yoksullar, mağdurlar, kimsesizler, diptekiler, sosyal yardıma muhtaçlar oluşturuyor. Bu kesimin en fit oldukları hizmet ise sağlık hizmetidir. Temel sağlık hizmetlerinin geçmişe göre beleş sayılması, rejimle aralarında güçlü bağlar oluşturmaktadır. Bu kesim ayrıca "güçlü Türkiye" ve "Dünya bizi kıskanıyor" propagandasını satın alan başat kitledir. Büyük saraylarla övünen işte bu kesimdir. Evinde sıcak suyu olmayan yoksullara bir hikâye gerek, rejimin makul birçok insana saçma, yalan, abartı gelen propagandasını işte bu kesimler memnuniyetle alıyorlar. Rejim bunu bildiğinden hayal gücünü zorlayacak iftira, yalan, abartı ve saçma söylemler kullanmaktan çekinmiyor. Büyük yalanlar, bu kesim için üst kimlik olabiliyor. "Evimde sıcak su yok evet ama 1300 odalı millet sarayım var." Bu ne denli bir motivasyon bilemezsiniz. Dolayısıyla bu söylemlerin alıcısı hazır.

Bu kitle en yoksul ve mağdur kitledir.

Yardımlar ile ayakta kalmaktadır.

İnterneti sosyal medyadan ibaret kullanır.

Partinin kalabalığını oluşturur.

Ekseriyetle Esra Erol'a malzeme buradan çıkar.

Sigortalı bir işe girdi mi hele kadro aldı mı hayatı kurtulur.

Hastane hizmetlerinden büyük bir keyif ve minnetle yararlanır.

Yoksulluk maaşı, dul maaşı, yetim maaşı, engelli maaşı, engelli bakim maaşı, gıda yardımı, kömür yardımı, sıcak yemek yardımı, yeşil kart, yaşlılık maaşı, derneklerin yardımı falan derken mutlaka bir ya da birden çok yardım almaktalar, almak istemekteler ya da almak için çabalamaktalar.

Eski rejim mağdurları, kendi halinde Müslümanlar

AKP'nin kapısından içeri girmemiş, bu AKP'lileri de evine bile almayan, arkadaşlık yapmayan, hatta tanış dahi olmayan "ne halt yerlerse, yesinler, Allah affetsin" diyen "Bakara makara" gibi bir deyyusluğu bile sineye çeken, geçmişte yaşadığı, duyduğu, okuduğu, gördüğü şu ya da bu mağduriyetinden dolayı şimdi rejimi kalpten destekleyen yüzde 3-5 arası bir kitle vardır. Bu kitle 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında samimi olarak sokakta da olan kitleydi,

Bu kitlenin önemli bir kesimi geçmişte başörtüsü ve kamusal alanda dinsel kimliğinden dolayı değişik oranda mağduriyet yaşamıştır.

Misal askere gitmiştir, namaz kılmakta zorlanmıştır. Anası, bacısı onu askere ziyarete gelmiştir nizamiyeye başörtüsü sebebi ile alınmamıştır.

Misal başörtüsü sebebi ile üniversiteye alınmamıştır.

Misal memur olmuştur, eşinin başörtüsü sebebi ile çalıştığı kurumun tatil köyünde, misafirhanesinde rezerv yaptıramamıştır.

Bağnaz........

© Demokrat Haber


Get it on Google Play