menu_open Columnists
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close

Lokalni izbori na Kosovu: Kurti bez Prištine i Prizrena, Srpska lista 10 od 10

6 0
11.11.2025

Drugi krug lokalnih izbora na Kosovu doneo je odgovor na najvažnije pitanje ko će voditi glavni grad – Prištinu.

Politički i privredni centar Kosova ostaje u rukama Perparima Rame, iz opozicionog Demokratskog saveza Kosova (LDK) koji vodi grad od 2021. godine.

„Pobedila je saradnja nad konfrontacijom i glavni grad se vraća u ruke onih koji veruju u evropski kurs Kosova“, poručio je Rama.

Pokret Samoopredeljenje Aljbina Kurtija, premijera u tehničkom mandatu, osvojilo je u drugom krugu četiri opštine: Južnu Mitrovicu, Gnjilane, Obilić i Kosovo Polje.

„Sve druge partije su bile ujedinjene protiv Samoopredeljenja, ali je pokret pokazao otpornost i poverenje građana.

„I kada nismo osvojili sve što smo očekivali, dokazali smo da naš politički projekat ima dubinu i budućnost“, poručio je Kurti na proslavi u Kosovu Polju.

Prvi put posle 25 godina, u toj opštini nije pobedio LDK, stranka koju je nekada vodio Hašim Tači koji pred Haškim sudom odgovara za ratne zločine nad Srbima.

Srpska lista, koju podržava Beograd, vratila se na političku mapu Kosova, posle dvogodišnjeg bojkota.

U prvom krugu lokalnih izbora osvojila je vlast u devet opština sa većinski srpskim stanovništvom, a 9. novembra i desetu – Klokot.

Drugi krug izbora održan je u 18 opština na Kosovu: Prištini, Prizrenu, Peći, Juniku, Dragašu, Đakovici, Kačaniku, Kosovu Polju, Južnoj Mitrovici, Orahovcu, Suvoj Reci, Gnjilanu, Vitini, Vučitrnu,........

© Danas