We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Ergenekon eylemi

13 6 0
05.07.2019

Hafta başında “Kumpas Davaları”nın ilklerinden olan “Ergenekon Davası” sonuçlandı. (1.7.2019)
Yargılanan sanık sayısı, “235” olarak bildirildi, oysa daha fazlaydı. Dolaysiyle, “Ergenekon Davası”nı adım adım izleyen, “Simgesel Eylem Grubu”nun kurucu üyesi olarak bu davaya şöyle bir değineyim dedim değerli dostlar.
Ergenekon’un ilk sorgulanmasının yapıldığı “12.6.2007” tarihinin ardından başlayan ilk duşurma sırasında, savcılık bir “ek dosya” çıkardı.
Bu dosya için toplanan deliller arasında, Atatürk’ün ünlü “Bursa Nutku” da yer alıyordu. Bilindiği gibi, “Ergenekon Davası”nın iki “Başsavcı”sı vardı. Biri, “Üst Başsavcı” ki, TC Devleti’nin Başbakanı olan R.T. Erdoğan, ötekiyse, “Alt Başsavcı” Zekeriya Öz.
Bu Zekeriya Öz, suç delilleri arasında bulunan “Bursa Nutku”nu okuyunca, metni doğru “İstanbul Emniyet Müdürlüğü”ne gönderir, kimin yazdığı, kime ait olduğu saptansın diye.
Oldukça uzun süren bu araştırma sürecinde, Emniyet, “Bursa Nutku”nu bir “suç delili” olarak kabul ettiği için, bu nutkun sahibi Atatürk de -ister istemez- “suçlu” gibi kabul görecektir.
Neyse ki, yapılan inceleme sonucunda, “Bursa Nutku” bir suç delili olarak görülmez... Böylece, Atatürk de suçlu olmaktan kıl payı kurtulur; bu olay dolaysiyle Ergenekon Davası’nın suçlu sayısı -kısa bir süreyle de olsa- “236”ya çıkmıştı...
1933’te bu........

© Cumhuriyet