We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

‘Kitaplı dinler’ ve cinsel eşitsizlik!

39 3 51
30.11.2018

Geçen hafta İstanbul’da yapılan, “3. Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi”nde Erdoğan, “Kadın ve erkeğin yaratılışta eşit olmadığını” vurgulayan, bunun da altını kalınca çizen bir konuşma yaptı. (23.11.2018)
Haklı(!); kuşkusuz dinsel bağlamda; çünkü kitaplı üç dinin kutsal kitapları olan Tevrat, İncil ve Kuranıkerim’de bu “eşitsizlik” durumunun, kadının “yaratılış nedeni” ve “yaratılış biçimi” dolaysiyle ortaya konduğu bilinir.
Kısaca değinirsek, Tevrat’ın birinci bölümü Tekvin’de, ilk yaratılan insan olan Adem’i, “yalnızlıktan kurtarmanın ve işlerinde ona yardım etmenin”, “kadının yaratılış nedeni”, Adem’in kaburga kemiğinden kadının yaratılması da, “kadının yaratılış biçimi” olduğu ortaya konur ki, bu yeter artar bile...
Kadının bu yaratılışı, kitaplı ikinci din Hıristiyanlıkta da, son vahiy dini İslamda da böylece kabul edilip kutsal kitaplarında yer aldığı bilinir.
Ne ki, kadının yaratılmasıyla ilgili bu dinsel belirlemeleri, bin yıl önce, din bilgini İmam Gazali’nin dediği gibi, “gönül gözüyle algılamak” yerine, günümüzün Müslümanlarının yaşamlarının temelini oluşturmasını istemek, insanı çağın dışına iter, ister istemez...
Artık, eksiksiz bir İslam şeriatıyla........

© Cumhuriyet