We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bahçeli’nin unutulan kitabı

371 0 0
09.09.2021

Sesi duyar, ezgisini dinleriz. Hatta bazen birlikte söyleriz. Oysa şair Rossetti’nin dediği gibi sessizlikte bütün şarkılardan daha çok müzik var.

Dış kapının dış mandalı değil. Yolsuzluk operasyonunun hedefindeki isimdi Erdoğan Bayraktar. Çevre ve Şehircilik Bakanı’ydı. İmarın yolu onun imzasından geçiyordu. Kendisini bir televizyon kanalında anlattı, Erdoğan ne dediyse onu yapmıştı. Yandaş iş adamlarının önlerindeki engelleri kaldırarak AKP’nin paralel ekonomisine yol vermişti. Yıllar sonra yeniden çıkıp, 17-25 Aralık için “Dosyamda ne varsa, hem tapeler doğrudur hem teknik takip doğrudur hem de benim telefon konuşmalarım A’dan Z’ye kadar doğrudur” dedi ve günlerce konuştuk ya. Belki de asıl mesele konuşmayanlar da...

Kimi mi kastediyorum?

Bizzat en tepedekileri...

Çok değil, 5 sene önce birileri, 17-25 Aralık bahsini açsa, yüksek perdeden tepki verirlerdi. Bunun bir darbe girişimi olduğunu söyler, o bahisleri açanları FETÖ ile işbirliğiyle suçlardı. 17-25 Aralık’ı hafızamızın insafına terk ettik. Zamanın bu tavrı da değiştirdiğini fark etmedik. İktidar mensupları, yüzleri ekşise, mideleri kasılsa da bu kez pek sessizdi.

Acaba neden diye düşünürken bir uyarıyla karşılaştım. “MHP’nin sitesine bak, anlarsın” dedi. Öyle ya 5 yıl önceden farklı. Bugün iktidarda bir koalisyon, yani Cumhur İttifakı var. Anahtarı da MHP’nin elinde. Peki MHP, Erdoğan Bayraktar’ın sözleri hakkında ne düşünüyor?

Tavsiyeye uyup, partinin resmi sitesini açtım. Halen MHP’nin resmi sitesinde, 17-25 Aralık meselesi için geniş bir arşiv bulunuyor.17-25 Aralık”ı konu eden toplam 137 tane açıklama, konuşma hatta kitap var.

Örneğin, Devlet Bahçeli’nin elinden çıkmış, 17-25 Aralık’ı konu alan kitap sitede duruyor. Kitap, MHP’nin konuya dair resmi görüşünü içeriyor. Kitaba Bahçeli’nin yazdığı önsöz, “İnançlarımızı diline dolayarak mütedeyyin kitlelere seslenen AKP, iktidara gelince Allah korkusunu defterden silmiştir” diye sert bir ifadeyle başlıyor. “Bu millet, 17-25 Aralık’taki tarihin en büyük rüşvet ve yolsuzluk vakasını unutmayacaktır” diye bitiyor.

Bahçeli’nin çeşitli konuşmalarından oluşan kitapta, soruşturmanın kapatılmasının ardından söylenen sözler bugüne de ışık tutuyor: “(Şimdilik yakayı........

© Cumhuriyet


Get it on Google Play