We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Tufan’ın ‘kara kutusu’ açılır mı?

15 29 10
30.06.2020

Bayrampaşa Cezaevi’ne 19 Aralık 2000’de “Tufan” planı kapsamında düzenlenen ve adına Hayata Dönüş denen operasyonla ilgili dava halen devam ediyor. 167’si rütbeli 206 sanığın yargılandığı Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmalara sadece müşteki avukatları ve bazen de sanıklar katılıyor.

12 kişinin öldürüldüğü operasyonla ilgili davanın görüldüğü salonda - gündemdeki davaların aksine - oturacak yer bulmak sorun olmuyor, kapısında adliye güvenliği beklemiyor. Çünkü ‘Hayata Dönüş’ü artık kimse hatırlamıyor. Oysa duruşmalarda ortaya çıkan bilgiler, hem tarihe ışık tutuyor hem de devlet yapısını tahlil etmek isteyenlere belgeler sunuyor.

Davanın son duruşması geçen çarşamba görüldü.

Mahkeme daha önceden, sanıkların ‘kara kutu’ diye tabir ettiği telsiz konuşması kayıtlarının dosyaya gönderilmesini istemişti. Müşteki avukatlarının uzun yıllardır dillendirdiği ısrarlı talebi sonunda kabul edilmiş, o günkü konuşmalar ve emirlerin ne olduğunun açığa çıkması için bir fırsat doğmuştu.

Ancak Jandarma Genel Komutanlığı “Ne kaydı?” dercesine bir cevap gönderdi: Bizde öyle bir bilgi ve belge yok.

Mahkeme bu kez aynı kaydı, Ankara Jandarma Özel Asayiş Komutanlığı’ndan istedi. Pek umut verici olmasa da eğer bu ‘kara........

© Birgün