We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

2019’un başında küresel görünüm

124 2 1
17.01.2019

Dünya ekonomisinin bugün fotoğrafını çekmek istediğimizde, 2008 krizine göre canımızı çok sıkmayan fakat 2008 öncesine göre de içimizi karartan bir resim görüyoruz. Nitekim Dünya Bankası da 2019 Küresel Ekonomik Beklentiler Raporu’nda benzer bir giriş yaparak “kara bulutların küresel ekonomi için kapıda olduğu” ifadesini kullanıyor.

Bir bütün olarak dünya ekonomisinde işler pek de iyiye gitmiyor, üstelik 2019-2020 yılları arasında olası bir küresel resesyonun patlak vermesi tartışılan konulardan biri. Kuşbakışıyla dünya ekonomisinde ticaret, yatırım ve talepte izlenen gerileme, uzunca bir süredir var olan reel ücretlerdeki düşüşe, gelir adaletsizliğindeki artışa ve sanayisizleşme eğilimine eşlik ediyor.

ABD’den başlayarak öne çıkan güncel verileri inceleyelim. Dünya Bankası’nın raporuna göre ABD ekonomisinin 2018 yılını %2,9 ile kapatacağı tahmin ediliyor. Diğer bir ifadeyle ABD ekonomisinin, uzun dönem büyüme ortalamasına yaklaştığını söyleyebiliriz. Ne var ki bu büyümenin mali uyarıcılarla itelenmiş bir büyüme olduğu gözden kaçmıyor. Diğer taraftan 2009 yılında ’larda olan işsizlik oranını Haziran 2018’de %4’e kadar indiren ABD ekonomisinde işsizlik hala önemli ve çözülememiş bir mesele olarak masada duruyor.........

© Birgün