We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Newroz resmi tatil ve bayram ilan e…

4 4 23
23.03.2019

Birçok halk tarafından baharın gelişi bayram gibi karşılanarak kutlanır. Ancak Kürtler için Newroz’un apayrı bir anlamı var. Newroz, Demirci Kawa önderliğinde Asur kralı Dehaq’ın zulmüne isyan ateşini tutuşturduğu ve zaferle taçlandırdığı gündür.

Newroz Kürt ulusunun zalim Dehaq'a karşı elde ettiği zaferin bayramı ve mücadele günü olarak birçok ulusa yayılmıştır. Geçmiş yıllarda ülkemizde Newroz Bayramı'nı kutlamak yasaktı. Newroz Bayramı ülkemizde resmi tatil değil..! Madem "Türk bayramıdır" neden resmi tatil değil? Newroz resmi tatil ve bayram ilan edilmelidir.

Avrupa’dan, Asya’ya dünyada birçok halk baharın gelişini kutlamaktadır. Newroz'un başka halklarca da benimsenip kutlanması ayrı bir güzellik taşımaktadır...

20 Mart akşamı zalim Dehaq'ın sarayına baskın düzenleyen Demirci Kawa komutasındaki halk zaferle çıkar. Zalimin zulmü biter. Ve özlenen özgürlük baharı gelmiş olur.

Newroz'u anlamlı kılan budur işte. Newroz’a dini inançlar ve değişik yerel motifler katarak yaygınlaştıran halklar renk katmışlar.

Kürt tarihinde Newroz Bayramı'nın çıkışı ve tarihi şöyle anlatılmaktadır. Kürt mitolojisindeki Kawa efsanesine göre, günümüzden 2510 yıl öncesinde Kürt Kral Cemşid’i yıkarak yerine geçen Dehaq adında çok zalim olan Asur kralının yönetiminde yaşayan Kürtlerin içinden çıkan Kawa adında bir demircinin isyanı ve Dehak’ı öldürmesi anlatılmaktadır.

Newroz, Kürt tarihçileri, Kürtlerin en eski dini olan Zerdüşt'ün Kitabı Zend-Avesta’da, Firdevs'in Şerefnamesinde Ömer Hayyam'ın Newroznamesinde, Şerefxan'ın Şerefnamesinde ve günümüzde çeşitli yazılı eserlerde değişik şekillerde işlenmiş, günümüze taşınmıştır.

Newroz’un Kürtler için anlamı nedir?

Kürt mitolojisinde yer alan şekli ile Newroz, Bir zamanlar........

© basnews