We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bu dünyadan bir Musa Yavuz geçti

20 4 1
19.10.2021

Görsel: Paul Delvaux

Şu lanet korona döneminde bir türlü buluşamadığımız, Göteborg’da yaşayan sevgili Orhan, yani Belge yazarlarından Musa (Mustafa) Yavuz ile vedalaşmak varmış kaderde. Sevgili Orhan Savaşçı’dan, sevgili Mustafa Kuseyri’den sonra… Aynı lanet olası illet Mustafa ile: Beyin tümörü!

Sene 1981, aylardan Şubat…Nasuh Mitap’ı koma vaziyetinde, hücredeki eşi Alime’nin kucağına atmışlardı Gestapo modeli DAL gurubunda.

Açılımı Derin Araştırma Laboratuvarı!

Musa Yavuz hayatı bir yanı direniş bir yanı acı ile dolu olanlardan. Sadece bir ülkede de değil!

O bir “Partizan”dı, çünkü. Bu yetmez mi? Az işkenceden geçmedi. Kafasına yediği darbelerden dolayı hep sağlık sorunu yaşadı. O kadar çok arkadaş yaşadı ki, işkence sonrası farklı sendromları.

Yani sadece yargılı ya da yargısız değil bir de zamana yayılmış infaz söz konusu. 78 kuşağından çok yoğun yaprak dökümü yaşamamızın bir nedeni de bu.

Ne ser ne sır vermemenin bedeli.

12 Eylül darbesinden sonra geçtiği Suriye’de de Muhaberat’ın eline düştü. Muhaberat’ın hücreleri de ünlüdür. Filistinlilerle omuz omuza, balık istifi. Yere uzanmak sırayla. O da balık istifi. Belge yazarlarından Hüseyin Turhallı da 90 yılların başlarındaki Muhaberat hücreleri........

© Artı Gerçek


Get it on Google Play