We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

HDP Kongresi bize hangi mesajı verdi?

126 18 1
08.07.2022

“Tanıdığım en güzel insanlar, yenilgiyi, acıyı, mücadeleyi ve kaybı yaşamış olan ve diplerden çıkış yolunu kendileri bulmuş romantik ve anarşist olan insanlardır. Bu kişiler yaşama karşı geliştirdikleri kendilerine has takdir, direniş, duyarlılık ve dayanışla; şefkat, nezaket, bilgelik ve derin sevgiden kaynaklanan bir ilgi ve sorumlulukla doludurlar. Güzel insanlar öylece ortaya çıkmazlar, onlar oluşurlar.”

Elisabeth Kubler Rose

Bu haftaki yazımda geçen hafta sonu yapılan HDP kongresi sonrası yaptığım gözlemlerimi aktarmaya çalışacağım. Bu yazı kongreye gelemeyen HDP’liler için bir gözlem yazısı gibi görünse de öyle değil. HDP ile alakalı haberlerin objektif bir şekilde verilmediği malumunuz. Boyalı medyanın kongrenin havasını bozmak adına kullandığı iktidar yanlısı dille yaptığı haberleri hepimiz izledik. Ben ise üyesi olduğum ve geçen dönemlerde yöneticilerinden olduğum partinin nabzını üçüncü bir göz gibi sizlere aktarmaya çalışacağım.

Ankara’ya HDP Halklar ve İnançlar Temsilciliği tarafından davet edilmiştim. Dolayısıyla yıllarca yöneticilik yaptığım partide davetli olmak ayrı bir duyguydu. İş yoğunluğum nedeniyle HDP’nin İstanbul’dan organize ettiği konvoyla kongreye gidemedim. Fakat arkadaşların sosyal medya paylaşımlarından bir bayram yerine gider gibi eğlenceyle yolculuk yapıldığını gördüm. Bir yandan da bu eğlencenin içinde yer almadığıma üzüldüm.

Ankara’ya ulaştığımda birlikte yolculuk yaptığım arkadaşımla taksiye bindim. Taksici arkadaş ile sohbeti koyulaştırdık. Arkadaş Rizeli olduğunu ve Ankara’ya ekonomik zorluklar yüzünden geldiğini anlattı. Gideceğimiz yeri söyleyince ses tonunda değişiklik olur diye düşündüm. Fakat tam aksine iktidarın el değiştirmesinde HDP’nin önemli olduğunu dillendiren net imalarda bulundu.

Arama noktasında garip bir şekilde telefon şarjları ya da fotoğraf makinasının sokulmaması tüm siyasi partilerde uygulanıyor mu bilemem. Fakat bu garip tutumu aşmak biraz zor oldu. Galiba mücadeleci ruhun etkisiyle aşmayı bir şekilde bildik.

Bu arada kongre başlamadan 1 saat önce Arena’ya ulaşmıştık. Kongre merkezinin önündeki kalabalık benim gibi az bırakılan bir halk mensubunu şaşırttı ve yüzünü güldürdü.

Kongre, kapanma davası Anayasa Mahkemesi’nde devam ederken“ÇÖZÜM BİZDE’’ şiarıyla........

© Artı Gerçek


Get it on Google Play