We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Seni Gezi ruhu bitirecek Erdoğan!..

1117 45 640
08.12.2018

Ve işte gelen tehlikenin farkında, Gezi ruhu bu seçime 7 Haziran seçimlerinden çok daha fazla yansıyacak ve Erdoğan bunu Gezi'yi kötüleyerek önlemeye çalışıyor.

"Bayram değil seyran değil, eniştem beni niye öptü" deriz ya, 1 yılı geçkin bir süredir bunu yaşıyoruz. Kimilerine göre başarısız, kimilerine göre devrim yapamadan sona ermiş yada buna benzer eleştirilere maruz kalan Gezi Olayı, Recep Tamam Erdoğan tarafından yeniden gündeme getirildi. Son günlerdeki gözaltına alınmaları baz olarak almayın, Gezi Olayı'nı Erdoğan Osman Kavala'yı tutuklattırarak başlattı. Bir emirle başlayan tutuklama boş bir dosya olarak bekletildi ve hâlâ da bekliyor.

Boş dosya olarak beklemesinin nedenleri var ama en önemlisi içine yazacak bişey olmaması. Hangi görüşten olursanız olun, ufak yada büyük, bir halk hareketi hakkında aleyhte bişey yazamazsınız, yazsanız da haklı olma şansınız mantıken de, hukuken de sıfırdır. Yasalaştırdığınız saçma sapan kanunları kullanabilirsiniz ama bu sizi haklı kılmaz, sonuçta boş bir çuval gibi kenara konulacak boş bir dosya vardır elinizde.

Kimi başlık ve yazılarımı eşim Hilal'le tartışmak çok hoşuma gidiyor. Hangimizin haklı olduğu çok önemli değil, o olaylara daha halkın gözüyle, ben daha siyasi olarak bakıyorum. Bu tartışmamızı da buraya almamım nedeni, herkesin tartışmaya katılmasını istememden kaynaklanıyor. O yüzden Gezi Olayları'na bakış açımı ve Türkiye siyasi hareketindeki önemini kendi açımdan anlatmaya çalışacağım.

İlk olarak Gezi Olayı, AKP döneminde başlayan ilk önemli eylem değildir, bu olayı da fişekleyen bence Tekel İşçileri Eylemi vardır. Tekel işçilerinin eylemi neden önemliydi, birincisi ilk toplu eylemdi, ikincisi işçiler arasında devrimci de, Kürt de, ülkücü de, AKP'li de vardı ama hiç tartışmadan ana hedefe beraber gittiler. Üçüncüsü ve bana göre en önemlisi, eylem sonuna kadar işçiler hiçbir örgütün yada görüşün tek başına hâkim olmasına........

© Artı Gerçek