We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Mayıs 1977'de annemin oyununa geldim!..

602 30 407
18.02.2019

Sene 1979, günlerden 15 Haziran sabahı, yavaş yavaş gürültüler gelmeye başladı dışarıdan, bizim oralarda pek olmaz ama ben yine de mahalle kavgasından şüpheleniyorum. Sonra baktım bizim evden de sesler gelmeye başladı, salonda, bizde de tartışmalar var. 15-16 Haziran işçi eylemi başlamış, işçiler fabrikalardan çıkmışlar Kadıköy'e doğru yürüyorlar, meğer bağırtı dediği sloganların uğultu halinde Bağdat Caddesi'nden evimize gelmesiymiş.

Bizim evdeki tartışma da annemle dayım ve babam arasında. Dayımla babam bir tarafta, annem pencere kenarında, pencereyi açmış, eli dışarıda ve "Üstüme gelirseniz atarım" diye söyleniyor. Eline baktım, evin anahtarları. Annem kapıyı içeriden kilitlemiş ve büyük olasılıkla babamla dayımın anahtarlarını da iç etmiş ve yürüyüşe gitmelerine izin vermiyor. Dayım o zaman Çapa Tıp Dev-Genç'lisi ve işçilerle yürümek istiyor. Babamı söylememe gerek yok ama annem kargaşada öldürülebileceklerini düşündüğünden ikisini de eve hapsetmiş durumda. Olaylarda gerçekten 1'i polis, 6'sı işçi olmak üzere 7 kişi yaşamını yitirdi. Ama bu tartışma bizim evde yıllarca devam etti. Büyüyünce Ali ve ben de annemi suçladık hep ama olgunlaşınca kadın duyarlılığını anladım ve eskisi kadar kızmadım anneme.

Bu kez günlerden 30 Mart akşamı ve ben İngiltere'den geleli 1 hafta olmuş. Önce şunu anlatmalıyım, dayıma dayım olduğu için "Dayı" diyorum, yoksa gerçekten 10 yaş arayla bir arkadaşız. Bana hiçbizaman akraba gibi gelmeyen ve o şekilde de yaklaşmayan birisi. Arkadaş gibiyiz ama saygı anlamında da babamdan sonra en çekindiğim insan, belli etmediği bir otoritesi var üzerimde. Annem onlara gideceğimizi söyledi, sevinçten uçarak kabul ettim.

Dayım Cevval ve eşi Sühendan ablayla kucaklaştık, telefonlaşmışlar zaten, rakı masası hazır. Mahallede Sühendan ablanın yaşıtı akrabaları da var, hep beraber içmeye........

© Artı Gerçek