We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Türkiye’de Suriyeli düşmanlığı

2 0 0
14.06.2019

Son zamanlarda İstanbul seçiminden sonra gündemde Suriyeliler var. Halk en çok seçimi ve Suriyelileri konuşuyor. Tabi ki dostça değil düşmanca. Mülteci hasımlığının fitili hiç sönmüyor.

Yakın zamanda Bursa deniz sahilinde at ile gezerek çadır kuran, kıyafetleriyle denize giren Suriyelilere vatandaşların tepkisi üzerine Mudanya Belediyesi çadırları söktü, sahile atların girişlerini yasakladı. Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde de aynı durum yaşandı. Kriz büyüdü. Suriyelileri destekleyenler de oldu belediyeye tepki gösterenler de. Seçim öncesi bu yasak son derece yankı uyandırdı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "15 Temmuz’dan Suriyeliler sayesinde kurtulduk” diyerek tartışmaların kapısını açtı. Türkiye’de 450 bin Suriyeli çocuğun dünyaya geldiğini belirten İçişleri Bakanı, "450 bin çocukları doğdu bu ülkede. Allah o 450 bin çocuğun hayrına 15 Temmuz'da şu hainlere ezdirmedi. Ben onu bilirim" diye konuştu.

Soylu, "Suriyeli kardeşlerimize biz ev sahipliği yaptık, yapmaya da devam edeceğiz. Bana 6 ay süre verin, bunu tüm İstanbul'a söylüyorum. 6 ay biraz dişinizi sıkın düzenin sağlandığını herkes........

© Anayurt