We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

SÜR-dürülemez TÜK-enmişlik

3 0 0
05.06.2022

Kim olduğunu o kadar bağırıyor ki; ne dediğini duyamıyorum: Der Doğan Cücenoğlu. “Üslubu beyan, ayniyle insan’’ diye girelim, iki kelam da biz edelim.

Uyandırılmak, yaratılmak istenen havayla “SÜR-dürülemez TÜK-enmişlik “ baskısının uygunsuz kelimeleri etrafa saçılıyor. Kaşıyorlar ya, yokuş aşağı yuvarlanırken… Biz kadınlar da efeler gibi kazıyacağız.

Sıcaklarla beraber beynin suyu da kaynadı, eror veriyor. Yaralayan kelimeler daha bir savruluyor, göze batıyor. Anlatamamalar, kelimelerime ket vurmalardan örülmüş bir duvarı silkinip aşma çabalarımla cebelleşiyor. SÜR-dürülemez TÜK-enmişlik elbisesinin eteklerini sallayarak, bulaşık pis kokulu kelimelerle soluduğum havayı kirletenlere, içim ürperiyor. Katlanmaya mecbur olmadığım kırgınlığımı öğretilenlerim, öğrendiklerim ve okuduklarımın küçümsenmeyecek bir bölümünü yaşamıma geçirmeye çalışarak dışa vurma çabasındayım.

Son paragrafımı gözden geçirince gülümseyiverdim. Anladımki Mario Levi okumanın düşündürücü kelimelerinden oluşan uzun, paragraf ötesi SÜR-dürdüğü TÜK-enmek bilmeyen sözcüklerinden kaçınamadığım bir etkilenmenin sonucu benliğim çözülüvermiş.

Sanat etkinlikleri alanına da bulaşmış bir SÜR-dürülemeyecek TÜK-enmişlik sendromuyla karşı karşıyayız. Şahmeran’ın destansı hikayesiyle yola çıkan IBB’nin İstanbul’un kamusal alanlarında halk ile buluşan “Şahmeran........

© Anayurt


Get it on Google Play