We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Hayat yaşamaktır

8 0 0
03.05.2022

Bu Bahar bir başka bahar diyorum çünkü öyle hissediyorum.

Mimozaların gözlerimi sarıya boyayan ihtişamı, Erguvanların boğazın iki yakasına sere serpe dağıttığı dallarının Lila-Pembe görüntüsü, esintiyle salınan narin Nergisler, çiçekçi tezgahlarından kaçamak yapıp burnuma dolan mor sümbüllerin kokusuyla bu bahar bir başka görünüyor gözüme.

Kentin doğasına ait Erguvanlar İstanbul’a bir başka yakışırlar. Güney Avrupa, Batı Asya kökenli ağaçlar Yüzyıllar boyu Bursa şehrinin simgesi olmuş, Yıldırım Beyazıt’ın damadı Emir Sultan her yıl Erguvan mevsiminde şenlikler düzenlemiş ve şehrin ekonomisine katkısından dolayı 19. yüzyıla kadar geleneksel biçimde sürdürülmüştür.

Duygularım şahlandı. Bahara dair çok şey var söylenecek! Aslında hepi topu iki kelime ‘’HAYAT YAŞAMAKTIR’’ özeti.

Meriç Nehri kenarındayım. Güneş bulutlarla saklambaç oynuyor. Belli ki yağmur geliyor. Rüzgar saçlarımın arasında dolanıyorken ‘’Baharı bekleyen kumrular gibi/ Sen de beni bekle sakın unutma/ Elleri havada gözlerin yolda/ Bir tanrıyı bir de beni sakın unutma’’ Bir güfte bu kadar gerçek ve bir beste bu kadar gönül çelen olur mu? Birden düştü aklıma. Ali Tekintüre (güfte) ve Çoşkun Sabah’a (beste) teşekkürlerimizi gönderelim. Nağmesi kulaklarımızda ‘’Bir şarkı oldu’’ dudaklarımızda.

Dünya Sanat haftasının 10.sunu Edirne’de kutlarken, Meriç kenarındaki yemekte Leonardo’nun ‘’Yıldızlı Gece’’ si başımızın üstünde ışıldıyor. Annesine yazdığı cümleyi bilir misiniz? ''Farkına varmıyor musun ki dağlık yerlerin kaba ve fakir elbiseler içinde dolaşan........

© Anayurt


Get it on Google Play