We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Zeytin Dalı’ndan zeytin işine: Afrin'de 100 milyon dolarlık kayıp

556 0 0
17.12.2018

Türkiye’nin Afrin’de Halk Savunma Birlikleri’nin (YPG) kontrolüne son vermek için ocak 2018’de başlattığı Zeytin Dalı Harekâtı’nın yıl dönümü yaklaşırken Ankara’nın çizdiği huzur tablosunu bozan sevimsiz haberler gelmeye devam ediyor.

Zeytin Dalı’yla Afrin’e taşınan örgütlerin karıştığı yağma, talan, gasp, hırsızlık, fidye için adam kaçırma, gelişigüzel hapsetme, işkence gibi suçlar ilk başta propaganda savaşının parçası olarak geçiştirilmek istense de bunların bir kısmı BM İnsan Hakları Konseyi’nin raporuna da girdi. Sayısız yağma, gelişigüzel tutuklama, kaçırma gibi ihlallerin yaşandığını vurgulayan raporda “Tanıklar Türk askerlerinin yağma yaşanırken civarda bulunduklarını ama engellemediklerini belirttiler (...) Farklı gruplar defalarca yağmalayarak savaş suçu işledi” ifadesi yer aldı.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve yedeğindeki milis güçlerinin 18 Kasım’da Afrin’de yağma olaylarına karışan Şuheda El Şarkiye adlı grubu tasfiye etmek için yürüttüğü operasyon şimdiye kadar halının altına süpürülmeye çalışılan suçlarla ilgili bir itiraf sayılır. Fakat daha çarpıcı olan Afrin’in zeytinyağı hasılatı ile ilgili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde açığa vurulan bilgiler. Resmi tutanaklara göre 16 Kasım’da bütçe görüşmeleri sırasında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Fikret Şahin yurt dışından yaklaşık 50 bin ton zeytinyağının kaçak olarak Türkiye’ye sokulduğunu söyledi. Bir diğer CHP Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu “Afrin’den 50 bin ton zeytinyağı getirdiği bilgisine ulaştık. Hangi devlet hasat yapılırken, yani ürünün en bol olduğu zamanda yurt dışından zeytinyağı getirir?” diye sordu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Nurettin Maçin ise 50 bin tonun üzerinde zeytinin Zeytin Dalı Gümrük Kapısı’ndan Türkiye’ye sokulduğunu, ayrıca Afrin’deki zeytinliklerin yok edildiğini belirterek “Bu ganimet ve talan politikalarından vazgeçilmelidir” dedi.

Bunun üzerine Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli “Afrin’de, hükümet olarak, PKK’nın eline gelir geçsin istemiyoruz, çok net” yanıtını verdi. CHP Milletvekili Ahmet Kaya’nın, “Afrin bizim hakimiyetimizde değil mi?” sorusu üzerine Bakan Pakdemirli şöyle devam etti: “Aynen öyle. Yani Afrin’de biz gelirlerin bir şekilde bize geçmesini istiyoruz, bu hakimiyetimizde olan bölgede. O sebeple Tarım Kredi Kooperatifleri’ne 5 bin tonluk bir görev yazılmıştır ve bu görev için........

© Al Monitor