Ψυχή πρωταθλήτριας. Ατάκα που χρησιμοποιείται από αρκετούς για τη νίκη της ΑΕΚ. Οι ίδιοι που όταν άκουγαν την εξής πρόταση από άλλους για τις νίκες του Ολυμπιακού, έβγαζαν… αφρούς. Ας ξεκινήσουμε, λοιπόν, την κουβέντα μας (να το πούμε έτσι) από κάτι βασικό: Κανείς δεν γουστάρει να αδικείται, οι περισσότεροι γουστάρουν να ευνοούνται. Αφηγήματα θα ακουστούν πολλά και από παντού, το θέμα είναι ο καθένας να ξέρει τι βλέπει!

Πάμε να ξετυλίξουμε το κουβάρι του αγώνα, στον οποίο για 65 λεπτά δεν ασχολήθηκε κανείς μα κανείς για διαιτησία. Διότι έβλεπες έναν διαιτητή που είχε διάθεση να αφήσει ακόμα και το σκληρό παιχνίδι, να μη σφυράει συχνά και να βοηθήσει στο να έχει γρήγορο ρυθμό. Λιγοστές κάρτες, μερικά φάουλ όπου και αν χρειαζόταν. Η προσέγγιση του Ολυμπιακού στο πρώτο μέρος, ασφαλώς και ανεπαρκής για ένα τέτοιο ματς. Ήξερε πως έχει έναν αθλητικό αντίπαλο, ο οποίος αρέσκεται να κλέβει μπάλες στο χώρο της μεσαίας γραμμής και με γρήγορο transition να χτυπάει και να φτιάχνει ευκαιρίες. Οι «ερυθρόλευκοι» έπεσαν στην παγίδα της ΑΕΚ, σαν να ήταν αδιάβαστοι: Οι γραμμές με τεράστιες αποστάσεις, τα λάθη στον άξονα πολλά από τους παίκτες που αγωνίζονταν από τη μέση και μπροστά, αλλά και συνεχόμενα εύκολα κόρνερ.

Καθαρές ευκαιρίες δεν είχε η ΑΕΚ (με αυτή του Ρότα να μην καταλήγει καν σε τελική), αλλά ήταν ανώτερη και φαινόταν πως έμοιαζε θέμα χρόνου να προηγηθεί. Όπως και έγινε! Και στα καπάκια με τον ίδιο τρόπο, οι «κιτρινόμαυροι» βρίσκουν σε αντίστοιχη φάση δεύτερο γκολ, αλλά σαφώς με τυχερό τρόπο. Και ξαφνικά, στο φινάλε του ημιχρόνου ο Ολυμπιακός αντιλαμβάνεται επιτέλους πως οι φιλοξενούμενοι παίζουν υπερβολικά ψηλά και έχουν κενά μεσοαμυντικά, χτυπώντας με τον κατάλληλο τρόπο για να μειώσουν. Με τρεις επαφές: Ποντένσε με τη μία, πάσα με το στήθος του Ναβάρο στον Φορτούνη, αυτός άψογη κάθετη και ο Μασούρας πλασέ για να μειώσει.

Επειδή κάποιοι θα πείτε, τι… τρέλες γράφει αυτός. Τα xGoals που αρέσουν να χρησιμοποιούνται, στο φινάλε του αγώνα ήταν 0.81-0.93 υπέρ των φιλοξενούμενων. Είπαμε, ασφαλώς και ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο. Μιλάμε, όμως, για μια υπεροχή, αλλά όχι για κλασικές ευκαιρίες. Είναι απλό. Όποιος βλέπει το αντίθετο, μάλλον δεν καταλαβαίνει αυτό που παρακολουθεί! Άλλο η υπεροχή και το ποιος είναι καλύτερος, εν προκειμένη περίπτωση η ΑΕΚ, στο πρώτο 45λεπτο, άλλο οι κλασικές φάσεις!

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκινά με διαφορετική εικόνα. Ο Ολυμπιακός μπαίνει καλύτερα, ελέγχει το παιχνίδι και περιορίζει την ΑΕΚ που έχει μια τελική ως το 80'! Διότι οι γραμμές ήρθαν πιο κοντά, οι Πειραιώτες πήραν τις πρώτες μπάλες και δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να χτυπήσουν στο αγαπημένο τους παιχνίδι. Έβαλα σκοπιμότητα οι «κιτρινόμαυροι»; Ασφαλώς, όταν βλέπεις να αλλάζει η φιλοσοφία εν ώρα αγώνα από τον Αλμέιδα, γυρνώντας μέτρα πίσω και αλλάζοντας τον Λιβάι με τον Γιόνσον.

Και ξάφνου, έρχεται η φάση του 68ου λεπτού, όπου ο Μασούρας φεύγει και πάλι με τη σήμα κατατεθέν κίνησή του στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, στοπάρει ΝΟΜΙΜΑ και σκοράρει για το 2-2. Το γκολ ακυρώνεται, ο διαιτητής δίνει χέρι, ο VARίστας συμφωνεί. Βέβαια, ενδεχομένως να έχει… τρέξει να σφυρίξει ο διαιτητής πριν εκτελέσει ο Μασούρας, το οποίο προκαλεί απορίες. Δεδομένα, όμως, παράβαση δεν υπάρχει, διότι ο κανονισμός είναι ξεκάθαρος για το χέρι και για να το καταλάβει και ο τελευταίος αδαής, το νόμιμο ορίζεται στο μανίκι της φανέλας. Που δεν πλησίασε καν το σημείο που τελείωνε η φανέλα η μπάλα! Για να το αντιληφθεί κανείς ακόμα καλύτερα, δείτε πού τραβούν τις γραμμές από το VAR στα οφσάιντ: Από εκείνο το σημείο του χεριού, το οποίο μπορεί κανείς να χρησιμοποιήσει! Τόσο απλό…

Τρία λεπτά μετά, σε μονομαχία του Ναβάρο με τον Κάλενς, ο δεύτερος φαίνεται να ανατρέπει τον πρώτο. Διότι σηκώνει ψηλά το πόδι και δεν του επιτρέπει να περάσει, φράζοντάς του τον δρόμο, με το πάτημα του φορ του Ολυμπιακού που υπάρχει μετά στον στόπερ της ΑΕΚ να… επίκειται. Φυσικά, θα τα πούμε όλα σε αυτήν εδώ τη γωνιά. Ο ρέφερι χάρισε δύο κάρτες μαρς στο ξεκίνημα στους γηπεδούχους, μία στον Έσε και μία στον Ροντινέι, για δυνατά μαρκαρίσματα στον Ρότα. Προφανώς και όταν έχεις τον αμυντικό σου χαφ με κάρτα από νωρίς, αυτός χάνει τη δυνατότητα του σκληρού μαρκαρίσματος και του εύκολου φάουλ. Είπαμε, είναι πώς το βλέπεις, όχι τι θέλεις να βλέπεις ή αν προσπαθείς να κοροϊδέψεις τον εαυτό σου. Μην πει κανείς, μας έκανες τη… μούρη κρέας με τις κάρτες. Έτυχε σε αυτό το σημείο δύο κρίσιμες φάσεις να είναι στην πλευρά των γηπεδούχων!

Σε τελική ανάλυση, λοιπόν, το ντέρμπι κρίθηκε στον μεγαλύτερο βαθμό του από έναν άνθρωπο που δεν έπρεπε, ενώ είχε όλα τα εχέγγυα να κριθεί από αυτούς που πρέπει να είναι πρωταγωνιστές. Και η σούμα, φέρνει τον Ολυμπιακό στο -8 από την κορυφή και σε δύσκολη θέση ενόψει της συνέχειας και στη μάχη του τίτλου. Τελειωμένος δεν είναι, απλώς απαιτούνται επαναλαμβανόμενες υπερβάσεις. Και, βεβαίως, βελτίωση της εικόνας του που δεν είναι καλή ως τώρα.

Να κοιτάξει τα λάθη του ο Ολυμπιακός, ασφαλώς και συμφωνούμε! Να τα διορθώσει, φυσικά! Απλώς θα πρέπει και τα λάθη που γίνονται γύρω του, κάπως να διορθωθούν και αυτά… Από ποιον; Έλα ντε…