menu_open
Columnists
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

ЕУ и/или БРИКС

14 0
05.04.2024

У протеклим данима предсједнику Србије, Александру Вучићу уручен је позив да присуствује самиту проширене БРИКС групације који се одржава у октобру ове године у Казању.

Овај позив не би требало да нас чуди, с обзиром да је Русија преузела улогу предсједавајуће чланице БРИКС-а у 2024. години и задужена је за организовање предстојећег самита. Позив је услиједио након покренутих расправа да самопроглашено Косово уђе у Савјет Европе, што је изазвало жустре реакције из Београда. Предсједник Вучић је наговијестио да би у случају пријема самопроглашеног Косова у Савјет Европе, пред Србију била бачена опција потенцијалног изласка из те исте организације.

Важно је напоменути да ниједна држава није постала пуноправна чланица Европске уније, ако прије тога није постала чланица Савјета Европе. Потенцијални излазак Србије из Савјета Европе подразумијевао би и крај ЕУ интеграција, као и потенцијално искључење из фондова Европске уније. Србија је од 2001. године добила три милијарде евра у "донацијама" из ЕУ фондова, усмјерених ка друштвено-економским и политичким реформама, чиме ЕУ ужива статус највећег донатора и спољнотрговинског партнера Србије. Међутим, утисак је да се крилатица "ЕУ нема алтернативу" полако уздрмала. Дуги низ разочарења, неиспуњених обећања, одуженог преговарачког процеса и "неприхватљивих услова", довео је Србију, као и вођство Републике Српске у позицију да разматрају о потенцијалном чланству у другим организацијама, као што је БРИКС плус групација.

Брикс

БРИКС групација се појавила на међународној политичкој сцени 2009. године, а основана је од стране Бразила, Русије, Индије и Кине, док је годину дана касније оснажена и са чланством Јужноафричке Републике. Циљ групације јесте побољшање економског и политичког положаја пет водећих земаља кроз међусобну сарадњу. У званичном документу БРИКС-а наведени су као основни циљеви инклузивни друштвено-економски раст оријентисан ка борби против сиромаштва и незапослености, промоција иновативног раста кроз развој напредних технологија и размјену........

© Glas Srpske


Get it on Google Play