Цоња и Коља: Важно је звати се Пејаковић
Питање величине града, земље, народа или заједнице није увијек везано за објективан квантитет. Осјећај “малености”, наоко парадоксално, често се може наслутити из хипертрофираног колективног поноса.
Пољаци бројчано у европском контексту нипошто нису малобројан народ, али један од најважнијих пољских писаца, Витолд Гомбрович, тврди да се Пољаци самодоживљавају као мали народ што се види и из претјераног поноса због чињенице да су, примјера ради, Шопен и Коперник - Пољаци, док је, рецимо, Италијанима сасвим нормално и природно да је Данте Италијан, као и Енглезима да је Шекспир Енглез.
У данашњој Федерацији БиХ Травник је кантонални центар, но у СФРЈ вјероватно није спадао ни међу педесет највећих градова. Травничани су се, међутим, поносили не само Ивом Андрићем, него и Ћиром Блажевићем, Сеидом Мемићем Вајтом, а осамдесетих година прошлог вијека можда и понајвише глумцем - Јосипом Пејаковић. У његовом родном Травнику, Јосипа нико не зове Јосип; Јосип је једноставно - Цоња.
Мијешано месо
Једна од тајни Пејаковићеве ондашње популарности била је мегауспјешна монодрама “Он мени нема Босне”. Текст који је Пејаковић написао 1975. се у каснијим годинама претворио у амблематичан “пробосански” манифест.
Етничким поријеклом, Јосип Пејаковић је Хрват. Један други Пејаковић, доста млађи, такође глумац и писац, Србин је и зове се Никола. У Бањалуци, у његовом завичају, и њега сви зову надимком - Коља.
Ангажман Јосипа Пејаковића у Савезу реформских снага Анте Марковића често је тумачен као наивност. Потпис подршке Николе Пејаковића........
© Glas Srpske
visit website