Herrklubbar räds sammanslagning med EFD: "Oroliga för sina pengar"
Sef och EFD kan slås ihop.
Det är vissa herrklubbar rädda för.
- En del mindre klubbar kan vara oroliga för sina pengar, säger Sefs generalsekreterare Henrik Berggren i podcasten Lundh.
Idag representeras elitklubbarna på herrsidan av Svensk Elitfotboll och på damsidan representeras elitklubbarna av Elitfotboll Dam.
I framtiden kan intresseorganisationerna komma att slås ihop, berättar Svensk Elitfotbolls generalsekreterare Henrik Berggren i podcasten Lundh.
- Vi håller på att titta på den frågan just nu och då håller vi på att diskutera det med framförallt EFD. Vi har fattat beslut på herrsidan om att utreda det här en gång för alla, och så får vi återkomma till klubbarna någon gång under våren. Det kommer inte att bli just precis nu, men någon gång under våren ska de få ett beslutsunderlag och då får de bestämma "ska vi köra på det här eller ska vi inte göra det?" Så det kommer något form av beslut under första halvåret 2026, säger Berggren i podcasten Lundh.
Vad är faran med att göra så?
- Jag tror att dubbelklubbarna vill det, såklart. Jag tror att en del mindre klubbar kan vara oroliga för sina pengar, vilket jag har full förståelse för.
Alltså att mindre klubbar på herrsidan är oroliga för att........© fotbollskanalen
