menu_open
Columnists
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Mangupi u našim redovima

18 1
28.02.2024

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Prošli tjedan su dvije klimatske aktivistkinje u muzeju u Lyonu polile juhom platno "Proljeće" Claudea Moneta uzvikujući pritom: "Što je važnije? Umjetnost ili pravo na hranu?" Ovaj vid "aktivizma" pretvorio se u neku vrstu trenda koji je započeo prije nešto manje od godinu i pol dana, u listopadu 2022. godine, kada su aktivistice iz grupe "Just Stop Oil" u londonskoj Nacionalnoj galeriji polile juhom jednu od pet poznatih verzija Van Goghovih "Suncokreta", ulja na platnu čija je vrijednost procijenjena na čak 84,2 milijuna dolara.

Mjesec dana kasnije aktivisti iz grupe "Last Generation" polili su crnom uljastom tekućinom remek-djelo "Smrt i život" iz 1915. godine austrijskog slikara Gustava Klimta, čijih je nekoliko slika u posljednjem desetljeću probilo cjenovnu barijeru od stotinu milijuna dolara. Incident se dogodio u bečkom Leopold muzeju. A zatim je, krajem siječnja ove godine, na red došla i najpoznatija slika na svijetu, "Mona Lisa" Leonarda da Vincija koja se čuva u pariškom Louvreu, koja je također zalivena juhom. Zanimljivo je kako sličan, bizarni aktivizam nije zahvatio SAD i Rusiju. Postoje li neki konkretni razlozi za to? Pretpostavljam da je to zbog toga što bi slične inicijative u obje ove države bile tretirane kao terorizam.

Važno je napomenuti da nijedna od spomenutih slika nije pretrpjela nikakva oštećenja, jer su bile adekvatno zaštićene, o čemu su "aktivisti", pretpostavljam, itekako vodili računa, pa se postavlja pitanje koji je stvarni cilj sličnih akcija koje su, po svemu sudeći, pomno isplanirane, jer su vodeći svjetski muzeji, poput ovih koji su pretrpjeli "napad" iznimno dobro čuvani. Sam izbor muzeja i slika poput Van Goghovih "Suncekreta" i da Vincijeve "Mona........

© Bljesak.info


Get it on Google Play