Fransa Cumhurbaşkanı şu sıralar iç politikada kan kaybediyormuş. Kendi derdimiz bize yettiği için maalesef Emmanuel Macron’a akıl veremiyoruz ama haberin eğlendirici tarafı şuydu; Macron’u güçlendirmek için 71 yaşındaki karısı politikalarda devreye giriyormuş.

Macron’un karısı kendisinden tam 25 yaş büyük. Tanıştıklarında Macron 15, eşi ise 40 yaşındaymış. Üstelik Brigitte Macron o zamanlar şimdiki kocasının lise öğretmeniymiş ve başkasıyla evli, 3 çocuklu bir kadınmış. Aralarındaki ilişki ortaya çıkınca, Emmanuel Macron'un ailesi, oğullarını başka bir şehre ve yatılı okula, yani gizli gizli sevgilisiyle buluşamayacağı okul tipine göndermiş, ama artık nasıl büyük aşksa hiç kopmamışlar. Cinsiyetler tersi olsa kıyameti koparacağımız 15 yaşında çocuk ile 40 yaşında öğretmeninin ilişkisi her türlü dış engeli aştı. Macron 30 yaşına gelince 55 yaşındaki sevgilisiyle evlendi. Şimdi Macron 46, karısı 71 yaşında, hiç çocukları olmadı, 16 yıldır her yerde el ele dolaşıyorlar. Geçenlerde Macron, artık iyice yaşlanmış eşinin fazla makyajdan mı yoksa hayatımızın bir parçası olmuş ağır kimyasal içerikli kozmetik olguların sürekli kullanılmasından mı kaynaklı olduğunu bilemediğimiz biraz erkeksileşmiş yüzü nedeniyle kadının aslında erkek olarak doğup sonradan ameliyatla kadın olduğu eleştirilerine cevap bile verdi. Yani koskoca Fransa Cumhurbaşkanı bu saçma sapan konuyla ilgili açıklama yaptı ve dedi ki; “Karım bir erkek olarak doğmadı.” Ne diyelim? 3 adet Hosta ayranlı döner menüsünü eve götürmek için sardırırken kasaya 950 lira ödediğimizde Fransızların sorun diye uğraştıkları şeye bakıp hayıflanmamak imkânsız. Keşke bizim de toplumsal dertlerimiz böyle olsaydı.

Fakat evlilikte yaş farkının üst sınırı (veya alt sınırı) ne olmalıdır? Yaşanan aşkın ne kadar sevgi, saygı, ilgi, tutku, ortak yön, birbirini tamamlama barındırdığıyla ilgili olarak yaş farkında makasın açılması anlayışla mı karşılanmalı? Aşk gibi kuralı veya mantığı olmayan bir olguda neye ve nasıl sınır getirebileceğimiz belirsizken ve hele ki her türlü ezberimizi reddeden bir Z kuşağı arkadan gelirken aşkta yaş sınırını kaç olarak ilan edeceğiz? Fransa Cumhurbaşkanı gibi ailesine, çevresine ve hatta toplumsal ahlaka savaş açarak kendinden 25 yaş büyük bir kadına aşık olup onunla evlenmek için 15 yıl bekleyip çocuk sahibi olmaktan da vazgeçmek aşkın ne denli büyük ve gözü kara olduğunu bir kere daha göstermiyor mu? Böyle bir kavrama nasıl yaş sınırı koyabiliriz? Ama sınırları yok sayarsak, en yüksek perdeden tutkuyla başlayan bir aşkın 30. Yılında taraflardan biri elinde.

75 yaşında yaşlı bir eşle kalakaldığında hayatın her iki taraf için çok zor ve acı bir hal aldığına dair nasıl ikna edici olacağız?

Fransa Cumhurbaşkanının halkı tarafından yakışıklı bulunduğu yazılıyor. Karısıysa gençliğinde bile çok güzel bir kadın değilmiş. Öyle öğrencisinin aklını başından alacak çok havalı bir kadın aklınıza gelmesin, bildiğiniz öğretmen sadeliğinde ve tüvit ceketler giyen bir kadınmış. 7 tane torunu var ve hem çocukları hem torunları Macron’un seçim kampanyalarında çalışıp destek veriyorlar. Kırışıklıkları botoksla doldurulmadığı için yaşını gösteriyor ve Macron’un yanında annesi gibi duran yüzüne herhangi bir estetik müdahale yardımı çağırmıyor. Fakat Macron’un en güvendiği birkaç kişiden birisi olduğu söyleniyor.

Donald Trump kendisinden 24 yaş küçük karısıyla devlet törenlerine katılırken kadın kameralar önünde Trump’ın elini ittiğinde biz de gülmekten katılıyorduk, zira ilk defa bir Amerikan başkanının karısı “aman evliliğimiz rezil haldeyken halkımız bizi çok mutlu bir aile sansın da gelecek seçimdeki oylarımız azalmasın” düşüncesiyle sahte etrafa gülücükler dağıtmıyor, kocasına sinir olduysa uçaktan inerken yaşlı adamın uzattığı eli itiveriyordu. En silik first lady’lerden birisi olmakla suçlanan o kadın pek çok selefinin olduğundan çok daha gerçek bir kadındı. Şimdi Fransa Cumhurbaşkanının elini sımsıkı tuttuğu annesi yaşındaki eşiyle yan yana duruşları da aralarında gerçek bir ilişki olduğunu düşündürüyor.

Evlilikte büyük yaş sınırı; hepimizin hayali olan, eşimizle hayatın bütün zorluklarına rağmen bir arada olmayı başarabilmiş iki yaşlı insan olarak torun sevmeyi, sakin ve ılıman sonbahar güneşinde ömrün son demlerini beraberce geçirmeye izin vermiyor. İmlada üç nokta işareti kadar anlamlı çok az işaret vardır. Yani aşkın sınırı, kuralı, kaidesi, izahı yoktur ama…

QOSHE - Aşkta yaş sınırı nedir? - Ahsen Aral Uyar
menu_open
Columnists Actual . Favourites . Archive
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Aşkta yaş sınırı nedir?

32 0
20.05.2024

Fransa Cumhurbaşkanı şu sıralar iç politikada kan kaybediyormuş. Kendi derdimiz bize yettiği için maalesef Emmanuel Macron’a akıl veremiyoruz ama haberin eğlendirici tarafı şuydu; Macron’u güçlendirmek için 71 yaşındaki karısı politikalarda devreye giriyormuş.

Macron’un karısı kendisinden tam 25 yaş büyük. Tanıştıklarında Macron 15, eşi ise 40 yaşındaymış. Üstelik Brigitte Macron o zamanlar şimdiki kocasının lise öğretmeniymiş ve başkasıyla evli, 3 çocuklu bir kadınmış. Aralarındaki ilişki ortaya çıkınca, Emmanuel Macron'un ailesi, oğullarını başka bir şehre ve yatılı okula, yani gizli gizli sevgilisiyle buluşamayacağı okul tipine göndermiş, ama artık nasıl büyük aşksa hiç kopmamışlar. Cinsiyetler tersi olsa kıyameti koparacağımız 15 yaşında çocuk ile 40 yaşında öğretmeninin ilişkisi her türlü dış engeli aştı. Macron 30 yaşına gelince 55 yaşındaki sevgilisiyle evlendi. Şimdi Macron 46, karısı 71 yaşında, hiç çocukları olmadı, 16 yıldır her yerde el ele dolaşıyorlar. Geçenlerde Macron, artık iyice yaşlanmış eşinin fazla makyajdan mı yoksa hayatımızın bir parçası olmuş ağır kimyasal içerikli kozmetik olguların sürekli kullanılmasından mı kaynaklı olduğunu bilemediğimiz biraz erkeksileşmiş yüzü nedeniyle kadının aslında erkek olarak doğup sonradan ameliyatla kadın olduğu eleştirilerine cevap bile verdi. Yani koskoca Fransa Cumhurbaşkanı bu saçma sapan konuyla ilgili açıklama yaptı ve dedi ki; “Karım bir erkek olarak doğmadı.” Ne diyelim? 3 adet Hosta........

© Anayurt


Get it on Google Play