Bekymringsmelding fra en lege
Dette er et debattinnlegg. Innlegget gir uttrykk for skribentens holdninger.
Leger har meldeplikt i flere sammenhenger. For eksempel for å avverge alvorlig skade, ved mistanke om alvorlig omsorgssvikt, ved visse smittsomme sykdommer, mistanke om yrkessykdom og dersom helsesvekkelse gjør noen uegnet til å kjøre bil.
Jeg har jobbet som fastlege på Eide og i Molde i over 25 år. Jeg er nok ikke helt sikker på om jeg har meldeplikt i saken jeg her vil kommentere, men jeg føler at det er riktig å si fra ut ifra mitt ståsted som fastlege med utstrakt samarbeid med sykehus i Møre og Romsdal.
Jeg leser i media om at Helse Møre og Romsdal vurderer å legge ned barneavdelinga ved SNR, Hjelset. Jeg kan ikke forstå at dette er forsvarlig. Hvordan skal dere transportere de barna som da vil få lang reisevei til Ålesund?
Jeg leser i media at dere også........
