Ο Ολυμπιακός δεν ήταν αυτός που έπρεπε στον αγώνα με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα, καθώς παρουσιάστηκε "άδειος" πνευματικά και σωματικά.

Ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ προχώρησε σε τέσσερις αλλαγές στην ενδεκάδα, σε σχέση με τον αγώνα ρεβάνς με την Άστον Βίλα και όλες ήταν μεσοεπιθετικά. Οι Όρτα, Μασούρας, Μαρτίνς και Ναβάρο πήραν τις θέσεις των Ιμπόρα, Ποντένσε, Φορτούνη και Ελ Κααμπί.

Ωστόσο, ο Βάσκος τεχνικός δεν πήρε κάτι από αυτές τις αλλαγές του. Μόνο ο Όρτα προσπάθησε περισσότερο και είχε σουτ στο οριζόντιο δοκάρι του Κοτάρσκι στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Κι όταν οι φρέσκοι παίκτες δεν δίνουν αυτά που χρειάζεται μία ομάδα, τότε τα πράγματα γίνονται δύσκολα. Και γίνονται πιο δύσκολα όταν, ούτε οι βασικοί που πέρασαν στον δεύτερο μέρος δεν είχαν την ενέργεια και τις αντοχές να αλλάξουν την κατάσταση.

Ο Ισπανός τεχνικός δεν είχε πολλά περιθώρια μετά από τα δύο απαιτητικά παιχνίδια με την Άστον Βίλα και την πρόκριση του Ολυμπιακού στον τελικό του Conference League. Χρειαζόταν να προχωρήσει σε rotation, όπως είχε κάνει και σε προηγούμενα ματς, αλλά αυτή τη φορά οι παίκτες του δεν στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων.

Στο αμέσως προηγούμενο αγώνα με τον ΠΑΟΚ στο Καραϊσκάκης, ο Βάσκος είχε προχωρήσει σε οκτώ αλλαγές στο αρχικό σχήμα και ο Ολυμπιακός κέρδισε 2-1. Τώρα, ο Μεντιλίμπαρ έκανε τέσσερις αλλαγές στην ενδεκάδα του ματς στην Τούμπα και η πειραϊκή ομάδα ηττήθηκε 2-0.

Οι "ερυθρόλευκοι" έδειξαν στο πρώτο μέρος ότι είχαν μείνει ακόμη στον αγώνα ρεβάνς με την Άστον Βίλα, με τον Ισπανό προπονητή να ζητάει μεγαλύτερη πίεση ψηλά, καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας, πιο γρήγορες κινήσεις και μεγαλύτερη συγκέντρωση. Προσπάθησαν να μεταφέρουν την μπάλα στην επίθεση με μακρινές πάσες από την άμυνα από τον Κάρμο και τον Ρέτσο, αλλά αυτές έβρισκαν πότε πάνω στον Κετζιόρα και τον Κουλιεράκη και πότε στους Σάστρε και Μπάμπα.

Ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή της μπάλας και περισσότερες τελικές προσπάθειες στο πρώτο 45λεπτο, αλλά ο δικέφαλος του Βορρά ήταν εκείνος που σκόραρε και πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα στο σκορ.

Ο Μεντιλίμπαρ θέλοντας να αλλάξει την εικόνα στην επίθεση με την έναρξη του β' ημιχρόνου πέρασε στον αγώνα τον Ποντένσε και τον Ελ Κααμπί στις θέσεις των Μασούρα και Ναβάρο, αλλά δεν πήρε αυτά που περίμενε. Και σαν να μην έφτανε αυτό ήρθε και το δεύτερο γκολ του ΠΑΟΚ, αυτή τη φορά στην αντεπίθεση.

Ο Φορτούνης, που θα μπορούσε να είχε περάσει νωρίτερα στο ματς, μπήκε στο παιχνίδι μετά το 2-0 και στα λεπτά που απέμεναν δεν ήταν εύκολο να ανατρέψει την κατάσταση. Πόσο μάλλον, να το κάνει ο Καρβάλιο στο τελευταίο τέταρτο, αν και ο Πορτογάλος μέσος απείλησε με δύο σουτ την εστία του Κοτάρσκι.

Γενικά, οι "ερυθρόλευκοι" δεν ήταν αγωνιστικά στο επίπεδο των προηγούμενων αγώνων τους και ίσως κάπου να είναι λογικό, μετά την υπερπροσπάθεια στα δύο παιχνίδια με την Άστον Βίλα και την πρόκριση στον τελικό.

Ο Ολυμπιακός όμως έχει μια μεγάλη πρόκληση μπροστά του και ένα τεράστιο κίνητρο στους δύο "τελικούς" με αντιπάλους την ΑΕΚ και τον Παναθηναϊκό στο πρωτάθλημα, πριν από τον απόλυτο τελικό εναντίον της Φιορεντίνα στο Conference League στην OPAP Arena.

Οι "ερυθρόλευκοι" επιθυμούν τη νίκη, τόσο απέναντι στην ΑΕΚ στο Καραϊσκάκης όσο και κόντρα στον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο, όχι μόνο για λόγους πρεστίζ, αλλά και για βαθμολογικούς.

Η πειραϊκή ομάδα θέλει να τερματίσει στην πρώτη τριάδα στο πρωτάθλημα προκειμένου να εξασφαλίσει την έξοδό της στην Ευρώπη τη νέα περίοδο, ώστε να μην περιμένει τι θα κάνουν οι "πράσινοι" στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας Betsson με τον Άρη, ούτε να έχουν αγωνία μέχρι τον τελικό του Conference League.

Εννοείται ότι ο Ολυμπιακός έτσι κι αλλιώς θα δώσει τα πάντα για την κατάκτηση του ευρωπαϊκού τροπαίου θέλοντας να γράψει ιστορία, αλλά ο Μεντιλίμπαρ δεν επιθυμεί να φτάσουν οι παίκτες στο ματς με τη Φιορεντίνα έχοντας πρόσθετο βάρος στα πόδια τους για το ευρωπαϊκό εισιτήριο της επόμενης σεζόν.

Ο Βάσκος προπονητής θέλει αυτό να έχει ξεκαθαρίσει νωρίτερα. Και για να συμβεί αυτό, ο Ολυμπιακός χρειάζεται να επιστρέψει στις νίκες στο πρωτάθλημα και δη στο ματς με την ΑΕΚ στο Καραϊσκάκης.

QOSHE - Το μεγάλο κίνητρο στους δύο τελικούς της Stoiximan Super League, πριν από τον απόλυτο τελικό του Conference League - Δ. Χριστοφιδελλησ