Как ще свърши сериалът "СОС избира председател"
Изборът на председател на Столичния общински съвет (СОС) започва да прилича на лош сериал с банален сценарий. Главните действащи лица изглеждат в непримирим конфликт и през цялото време всички спорят помежду си. Малко роднини, приятели и неприятели се въртят около основните опоненти и понякога се намесват. Кулминацията най-вероятно ще настъпи с един програмиран развод, зле скалъпени обяснения и нежелан за повечето участници компромис, който обаче изглежда неизбежен.
Макар и засенчвана от несекващата трагикомедия в националния парламент, тази в столичния не отстъпва почти по нищо. С тази разлика, че ефективно блокира най-голямата община в страната. При това в един от най-натоварените периоди – краят на годината и началото на следващата. И поставя под риск изпълнение на европроекти и на важни общински политики. А ако се проточи още - и приемането на бюджета за 2024 г.
От няколко седмици кметът Васил Терзиев предупреждава, че ще се стигне до загуба на евросредства по големи проекти като тези за канализация, ако общинският съвет не гласува едно на практика формално решение, което да осигури обортни средства за разплащане. Но гласуване не може да има, без да е избран председател.
Васил Терзиев казва, че в сметката за плащанията по тези проекти няма пари заради лошо планиране. Според него единственият вариант е общината да прехвърли пари от едно перо в това за европроектите, за да се плати на изпълнителите, а после съответната сума да се иска от Европейската комисия. Крайният срок за операцията е краят на годината. Явно това няма вече как да се случи. Неофициално се говори, че има и друго решение – то минава през отпускане на средства от държавния бюджет, които после общината да върне.
Операцията обаче не трябва да е "заем", тъй като и той минава през санкция на общинарите.
Общински съветници и кметът Васил Терзиев разговарят на едно от заседанията на СОС. Сн. БГНЕС
Възможно било все пак парите да се разплатят със заповеди на кмета, а после със задна дата операцията да получи санкция от СОС. Този вариант обаче е рисков от гледна точка на последващите одити на бюджета.
Още по темата
Блокиран от блокирания общински съвет е и планът на общината как да събира и харчи парите за чистота. Според закона до края на годината трябва да се гласуват размерите на такса смет. Отсъствието на действащ общински съвет осуетява намерението да се увеличи плащането на контейнер за бизнеса (останалите ставки не се променят). Според кмета се блокира и приемането на план-сметката за чистотата. В нея се определя колко пъти да се мият и метат улиците, колко средства........
© Mediapool
visit website