Bedrövligt i Malmö FF-mått mätt
Simon Thern:Bedrövligt i Malmö FF-mått mätt
Höjdpunkter: Malmö FF - Djurgårdens IF
Vi börjar med matcherna som varit och det går inte undvika att börja med darret i Uppsala.
Av naturliga skäl försöker Sirius så klart tona ner kollapserna med prat om att man förra året var i bottenstrid. När det börjar letas förklaringar på det sättet vet man att det är en grupp som just nu är kraftigt påverkad av resultaten. Vid årets början hade kanske ingen lyft på ögonbrynen alltför mycket om Häcken fick en fullträff och spöade Sirius med 3-0.
Men nu är det så klart anmärkningsvärt.
Sirius har mosat allt i sin väg och har nu två raka förluster och dessutom släppt in sju mål.
Lindgren är en kandidat till skytteligan
Fotbollen är speciell. Majoriteten sitter i psykologin. Att man börjar känna sig sårbar efter att varit oövervinnliga. Det tar på psyket och är precis vad vi ser nu.
BK Häcken körde fullständigt över IK Sirius, i alla delar. Sättet man tog sig fram på var imponerande. Man spelade både med en kontroll och direkthet. Gustav Lindgren växer och växer på mig. Potentiell skytteligavinnare med Ure såld.
IK Sirius har Malmö i nästa omgång. Där är en seger ett måste för att bryta den negativa trenden.
Möjligen kan det vara tidernas kollaps som hägrar.
Larsson blir avgörande för Blåvitt
Blåvitt förtjänade mer mot Elfsborg. Jag tycker IFK Göteborg gjorde en av sina bättre........
