menu_open
Columnists Actual . Favourites . Archive
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Za nepravilne podatke kazen le v skrajnem primeru

26 1
03.12.2024

Lastniki nepremičnin so v okviru pred kratkim zaključene javne razgrnitve novih modelov vrednotenja in poskusne vrednosti nepremičnin ugotavljali, da se lahko vrednosti podobnih nepremičnin na podobnih oziroma istih lokacijah precej razlikujejo. Razlog je v ustreznosti in pravilnosti evidentiranih podatkov o posamezni nepremičnini v katastru nepremičnin, ki se uporabljajo pri vrednotenju, za kar so odgovorni lastniki.

Vrednotenje večine starejših stanovanjskih hiš oziroma stanovanj temelji še na podatkih iz popisa nepremičnin v letih 2006 in 2007, medtem ko so novejše vpisane v kataster nepremičnin na podlagi elaborata geodetskega podjetja.

814 pozivov za vpis stavb ali za ureditev podatkov o stavbah in delih stavb je Gurs letos posredoval lastnikom.

»Tipske hiše, zgrajene v 60. in 70. letih prejšnjega stoletja, z enakimi vrstami obnove se po vrednosti razlikujejo tudi do 50 odstotkov, čeprav je dejanska kvadratura pri vseh hišah enaka,« nas je opozorila bralka iz Ljubljane. Ocenila je, da vrednotenje ni pravično do tistih lastnikov, ki so pošteno popisali svoje nepremičnine, sploh če so jih vpisali v kataster nepremičnin na podlagi geodetskega elaborata, za katerega so tudi plačali.

Predstavniki Geodetske uprave RS (Gurs) so na nedavnem posvetu o poslovanju z nepremičninami pojasnili, da morata imeti nepremičnini na isti lokaciji oziroma znotraj iste vrednostne cone ter z enakimi lastnostmi tudi enako vrednost. Razlike v takem primeru so posledica napačno evidentiranih podatkov, na primer glede velikosti ali obnove, za kar pa je........

© Dnevnik


Get it on Google Play