Nespametno uničevanje slovenskih izvoznikov
Slovenska podjetja so močno usmerjena tudi v izvoz storitev. Pri izvozu storitev pa ne gre samo za turizem. Od skupno 11,8 milijarde evrov izvoza storitev v lanskem letu je na izvoz turističnih storitev odpadlo 3,2 milijarde evrov (27,5 odstotka), 5,6 milijarde evrov (47,4 odstotka) pa na izvoz transportnih, gradbenih in tehničnih storitev. Od tega 3,2 milijarde evrov na izvoz transportnih storitev, 850 milijonov evrov na izvoz gradbenih storitev in 1,5 milijarde evrov na izvoz tehničnih storitev (montaže in servisiranje).
Tukaj je pomembna ključna razlika v vrsti izvoza. Pri izvozu proizvodov in turističnih storitev se dejavnost opravi v Sloveniji, pri izvozu transportnih, gradbenih in tehničnih storitev pa se opravi v državi, kamor se storitev izvozi. To pomeni, da je treba napotiti delavce na delo v tujino. Slovenija je za Nemčijo in Poljsko tretja najmočnejša država v EU po številu začasno napotenih zaposlenih.
Za začasno napotitev na delo v tujino je treba delavce ustrezno motivirati z višjo plačo. Hkrati so se stare članice EU z Avstrijo na čelu kljub načelni prosti trgovini s storitvami zaščitile pred konkurenco iz vzhodnih držav EU s sprejemom evropske direktive o čezmejnem izvajanju storitev, ki določa, da morajo podjetja pri napotovanju delavcev v drugo članico EU dosledno upoštevati ureditev nagrajevanja v........
© Dnevnik
visit website