Biti fin je zamka: Njegujte ovaj stav ako vam je stalo do vaših zaposlenika i kompanije
Nekada sam se trudila biti fina, ali sam to prevazišla — i želim da drugi također to prevaziđu.
Jer u poslu, "biti fin" je zamka.
Ovo mi je prvi put postalo jasno rano u mojoj karijeri, prije nego što sam postala glavna odgovorna osoba za ljudske resurse.
Radila sam na fuziji i jedan mlađi član tima bio je željan preuzeti ključnu ulogu. Duboko u sebi, znala sam da ona nije spremna. Ali sam željela biti fin vođa.
Stoga sam ignorisala svoj instinkt i upustila se u ono što autorka Kim Scott naziva "štetnom empatijom".
U želji da toj kolegici pružim ono što želi, izložila sam je riziku od neuspjeha tokom teških pregovora. Kakav je bio rezultat? Napadi anksioznosti za nju i ogromna glavobolja za cijeli tim.
Nisam jedina koja želi biti omiljena na poslu. I vjerujem da je ovo posebno izazovno za mnoge žene. Žene se često podučavaju da se smješkaju i da budu osobe koje zadovoljavaju druge.
Nije slučajno što u komunikaciji koristimo više smajlića. Ne treba zaboraviti da jedno istraživanje pokazuje da stereotipi o ženama srednjih godina kao "manje finim" mogu ih ograničiti u njihovim karijerama.
Tokom svoje karijere u ljudskim resursima, primijetila sam da je dobrota postala dominantna u mnogim aspektima naših radnih života — i to je greška.
Evo zašto i šta možete učiniti umjesto toga:
Problem sa finoćom
Sukobi su neizbježni za bilo koji produktivan tim. Ipak, naša želja da budemo omiljeni — da ne uzrujavamo i da stvaramo........
© Akta
visit website