menu_open
Columnists Actual . Favourites . Archive
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Д-р Асен Меджидиев: През 2028 г. сградата на детската болница може да е готова, но отсега трябва да се мисли кой ще работи в нея

9 3
14.06.2024
  • Създадохме фонд, чрез който изпращаме млади лекари на курсове във водещи университети в Европа, правим инициативи и за пенсионирани колеги, за да не се чувстват забравени, коментира председателят на Столичната лекарска колегия
  • Едно дете за преглед при УНГ специалист в Германия чака по 3-4 месеца. В България това може да се осъществи същия ден

- Д-р Меджидиев, отново ръководите най-голямата лекарска колегия в страната - тази в столицата. Какви са основните ви задачи за следващите три години?

- Задачите са много. Основната обаче е българският лекар да се върне сред елита на обществото. Към това съм се стремил още в предишните ми мандати на председател на Столичната лекарска колегия. Стремим се колегията да бъде обединена, да се повиши нивото на етиката, да се върне уважението на пациентите към българското лекарско съсловие, да се засили работата с пациентските организации. Полагаме огромни усилия, още през 2018 г. стартирахме много процедури, с които да върнем доверието.

- Как може да бъде върнато доверието към медиците и те да са част от елита?

- Само с общи усилия и обединение на колегите. Трябва да спрем да се критикуваме помежду си, лекар не трябва да говори срещу колегата си, а да го уважава и отстоява неговите права. Най-важно е, разбира се, лекарят да спазва задълженията към обществото и Хипократовата клетва, която е дал.

- По отношение на заплати, колективен трудов договор, недостига на лекари какво ще предприемете като председател?

- Ние сме съсловна организация и участваме в преговорите за изработването на Националния рамков договор по отношение на възнаграждението.

Ние сме основен преговарящ фактор при уточняване на цените на клинични пътеки,

на средствата, които се отделят за доболничната помощ, за специализираната медицинска помощ. Имаме основна роля в тези преговори. Много важни са и инициативите, които подехме.

Например ние създадохме фонд за подпомагане на младите лекари в България. Целта е да бъдат задържани у нас. Но сме направили и оценката, че не само заплащането е основният фактор, който кара нашите колеги да напускат страната.

По-скоро са условията на специализация и квалификация, която, след като завършат, лекарите трябва да получават. Затова преди четири години създадохме фонд, с който Столична лекарска колегия подпомага млади лекари, като им плаща всички разноски - път, престой, храна и курсове във водещи университети в Европа. Идеята на тази специализация е колегите, които са започнали работа в български болници, но искат да специализират и да добият определена квалификация, но нямат възможността да я заплатят, Столична лекарска колегия да ги подпомага.

Досега сме изпратили над 50 човека на специализация. Във фонда има натрупани средства и инициативата ще продължи.

Другата инициатива, която сега подемаме, е за по-възрастните лекари. Ние трябва да обърнем внимание на специалистите, които са пред пенсия или вече са пенсионирани. Те са дали живота си за медицината. Правим инициативи, с които да не се чувстват забравени. Трябва да се погрижим за тях.

- Какво ще получават те?

........

© 24 Часа


Get it on Google Play